• انتشار: 15 جولای 2021
  • ساعت: 10:59
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 60578
پرینت
اتمر در نشست سازمان همکاری های شانگهای در تاجیکستان

برای مبارزه مشترک با تروریزم افغانستان نیازمند کمک های امنیتی می باشد

محمدحنیف اتمر، وزیر خارجه، از کشورهای عضو سازمان شانگهای، خواست برای مبارزه‌ی مشترک با تروریزم، کمک‌های فوری امنیتی را برای افغانستان فراهم کنند.

آقای اتمر، روز چهارشنبه -۲۳ سرطان- در چهارمین نشست گروه تماس افغانستان – سازمان هم‌کاری شانگهای که در تاجیکستان برگزار شده بود، گفت افزایش خشونت‌ها از سوی طالبان در تبانی با جنگ‌جویان خارجی و شبکه‌های تروریستی منطقه‌ای و بین‌المللی، تهدید بزرگ علیه ثبات و توسعه‌ی منطقه است.

او، با اشاره به تهدید موجودیت گروه‌های تروریستی در کنار طالبان در منطقه، بر مبارزه‌ی مشترک علیه این تهدید تأکید کرده و تأمین صلح و ثبات پایدار را در افغانستان، راه حل مناسب برای فایق آمدن بر خطر ترورریزم، افراط‌‌گرایی و استقرار ثبات در منطقه خوانده است.

آقای اتمر، گفته است: «با توجه به خشونت‌های بی‌سابقه از سوی طالبان در تبانی با گروه‌های تروریستی، ضرورت است تا همه کشورها اجماع و توافق شان را در راستای ختم خون‌ریزی، دریافت راه حل سیاسی و تأمین صلح در افغانستان حفظ کنند. از طالبان خواسته شود تا مفاد توافق‌نامه‌ی دوحه را عملی کنند و به هدف فایق آمدن بر تهدید مشترک تروریزم، نیاز است تا کشورهای عضو سازمان شانگهای، کمک‌های فوری امنیتی را به افغانستان ارایه کنند.»

از سویی هم، وزاری خارجه‌ی هشت عضو سازمان شانگهای، نگرانی خود را از افزایش خشونت‌ها از سوی طالبان در افغانستان، ابراز کرده و بر حل بحران افغانستان از راه سیاسی، برداشتن گام‌های عملی برای هم‌کاری با افغانستان، جلوگیری از مبدل شدن این کشور به پناه‌گاه امن تروریستان و فراهم‌سازی هم‌کاری‌های اقتصادی و بشردوستانه با افغانستان، تأکید کرده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.