سیاست

برای ماموران امنیتی نظام پیشین چاره ای جز ترک افغانستان یا مرگ باقی نمانده است

روزنامه اشپیگل آلمان در گزارشی نوشته است که طالبان برای سربازان و مقام های امنیتی حکومت پیشین افغانستان چاره ای جز ترک افغانستان و یا مواجهه با مرگ باقی نگذاشته اند.

به نقل از افغانستان انترنشنال، این روزنامه آلمانی به نقل از قاچاقبران نوشته که روزانه بیش از سه هزار نفر از جمله کارمندان حکومت پیشین از راه نیمروز افغانستان را ترک می‌کنند.

این روزنامه می‌گوید فرار جوانان از افغانستان برای یافتن کار، پدیده تازه‌ای نیست؛ اما از زمانی که طالبان در آگست سال گذشته بر این کشور مسلط شده اند، کشاورزان، مهندسان، کارمندان دولتی و خانواده‌ها با کودکان‌شان تلاش می‌کنند افغانستان را ترک کنند.

اشپیگل در این گزارش نوشته است که بسیاری کسانی که به صورت غیرقانونی وارد ایران می شوند در پشت مرزها بازداشت می‌شوند، به خصوص اگر گارد مرزی ایران سهم خود را از پول قاچاق نگرفته باشد.

با این حال، به گفته روزنامه سختگیری‌های مرزی ایران مانع موج مهاجرت افغان‌ها به این کشور نشده است.

به گزارش اشپیگل، ورود غیرقانونی افغان‌ها به ایران و وضعیت بد اقتصادی این کشور فرصت کاری پیش روی کسانی که وارد ایران می‌شوند باقی نگذاشته؛ با این وجود، این افراد می‌خواهند از افغانستان خارج شوند و مهم نیست که سفر‌شان به کجا می‌انجامد.

روزنامه با مقایسه هزینه سفر به ایران با ترکیه نوشته است که مصرف هر بار ورود به ایران تنها ۵۰ دالر است، در حالی که این هزینه برای ورود به خاک ترکیه ۱۴۰۰ دالر است.

اشپیگل می‌گوید با توجه به دور از دسترس بودن، کمتر کسی از سفر به ترکیه حرف می‌زند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا