• انتشار: ۱۹ عقرب ۱۴۰۰
  • ساعت: ۰۸:۳۹
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 67575
پرینت

برای شرکت در نشست تروئیکای توسعه یافته وزیر خارجه طالبان امروز به پاکستان سفر می کند

مقامات پاکستانی شرکت وزیر امور خارجه طالبان در نشست تروئیکای توسعه‌یافته را یک رویداد مهم عنوان کرده و گفته‌اند امیرخان متقی قرار است به زودی به اسلام‌آباد سفر کند و گفتگوهایی در مورد موضوعات مختلف نیز داشته باشد.

وزیر امور خارجه حکومت موقت امارت اسلامی طالبان برای شرکت در نشست تروئیکای پیشرفته و دیدار با مقامات پاکستان قرار است امروز چهارشنبه عازم پاکستان شود.

پاکستان میزبان نشست تروئیکای توسعه یافته در مورد افغانستان است و کشورهای امریکا، روسیه و چین در آن شرکت می کنند.

به گفته مقامات پاکستانی امیر خان متقی وزیر امور خارجه امارت اسلامی در نشست فردا شرکت می کند.

پیش تر مقامات پاکستانی شرکت این مقام طالبان در نشست تروئیکای توسعه‌یافته را یک رویداد مهم عنوان کرده و گفته‌اند امیرخان متقی قرار است به زودی به اسلام‌آباد سفر کند و گفتگوهایی در مورد موضوعات مختلف نیز داشته باشد.

پیش‌تر، مقام‌های روسی اعلام کردند قرار است نشست «تروئیکای توسعه‌یافته» در مورد افغانستان با حضور روسیه، امریکا، چین و پاکستان در ۱۱ نوامبر در اسلام آباد برگزار شود.

ضمیر کابلوف؛ نماینده رییس جمهور روسیه برای افغانستان پیش از این گفته بود پاکستان پیشنهاد برگزاری این نشست در مورد افغانستان را طی نیمه دوم نوامبر در اسلام آباد مطرح کرده است.

کشورهای عضو ترویکا پیش از این با نشر اعلامیه‌ای گفته بودند از احیای مجدد امارت اسلامی طالبان در افغانستان حمایت نمی‌کنند.

از سوی دیگر، بلال کریمی؛ از سخنگویان طالبان، از برگزاری نشست تروئیکای توسعه‌یافته در مورد افغانستان استقبال کرده و گفته‌است: «هر اجلاسی که در کشورهای منطقه برگزار می‌شود و صدای همکاری با افغان‌ها را بلند می‌کند، قابل استقبال است.»

معاون سخنگوی طالبان به صدای امریکا گفته‌است: «امارت اسلامی باید به رسمیت شناخته شود تا به عنوان یک طرف مطرح، با کشورهای جهان و سازمان ملل تعامل داشته باشد، به تعهدات خود عمل کند و پاسخگو باشد، در این زمینه هر جلسه‌ای که برگزار شود، اقدام خوب است.»

این در حالی است که پس از چند ماه از به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان، هنوز هیچ کشوری، حتی کشورهایی که همواره اتهام حمایت از این گروه بر آنها بود، آن‌ را به رسمیت نشناخته‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.