• انتشار: 21 نوامبر 2015
  • ساعت: 20:27
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 4527
پرینت

سه شهرک جدید در بامیان ساخته می شود

در پی هشدار یونسکو مبنی بر دگرگون شدن منظره فرهنگی بامیان در نتیجه ساخت و سازهای غیر قانونی، مقام های محلی اعلام کردند که برای جلوگیری از تخریب بیشتر این ساحات، کار احداث سه شهرک جدید در آینده نزدیک در این ولایت آغاز خواهد شد.

کبیر دادرس رئیس اطلاعات و فرهنگ بامیان بعد از ظهر امروز به خبرگزاری رها گفت:” برای جلوگیری از ساخت و سازها در ساحات سرخ و سبز بامیان که بیشتر بدلیل نبود مکان برای اعمار منازل مسکونی صورت می گیرند، قرار است کار احداث سه شهرک در سه ساحه گنبدک، تپه جلال و دشت عیسی خان مرکز این ولایت، در سال آینده خورشیدی آغاز شود”.

آقای دادرس افزود که پس از توزیع نمرات رهایشی در این شهرک ها، مشکل مردم از این لحاظ حل می شود و آنان دیگر اقدام به ساخت و سازهای غیر قانونی در ساحات ممنوعه سرخ و سبز نخواهند کرد.

بامیان از ولایت های باستانی در مرکز کشور است که قدم به قدم پر از آثار باستانی است.

آثار باستانی بجا مانده از دوره های مختلف تاریخی در بامیان، این ولایت را به موزیمی/موزه ای غیر منقول شبیه ساخته است.

از میان این آثار، هشت اثر به عنوان میراث فرهنگی جهانی در سازمان یونسکو ثبت شده اند.

سازمان یونسکو اما بتازگی هشدار داده است که در نتیجه ساخت و سازهای غیر قانونی در ساحات سرخ و سبز، منظره فرهنگی بامیان در حال دگرگون شدن است و احتمال می رود که آثار تاریخی این ولایت از لیست میراث های جهانی در معرض خطر ثبت شده در این سازمان حذف شوند.

به نظر می رسد این هشدار نگرانی جدی مسئولان در اداره محلی را برانگیخته و آنان را واداشته است تا برای جلوگیری از تخریب بیشتر ساحات سرخ و سبز بامیان تلاش بیشتری بخرج دهند.

طی چند روز گذشته روند تخریب منازل مسکونی اعمار شده در ساحات سرخ و سبز این ولایت تسریع یافته و مقام های محلی بارها با برگزاری نشست های خبری از متوقف شدن ساخت و سازهای غیر قانونی در این ساحات خبرداده اند.

هرچند موضوع جلوگیری از ساخت و سازهای غیر قانونی در ساحات سرخ و سبز بامیان از سالها پیش مطرح بود و مقام های محلی بارها با شعار “تطبیق قانون و ماستر پلان فرهنگی”، اقدام به تخریب منازل مسکونی اعمار شده در این ساحات کردند، اما ظاهرا این شعار آنگونه که باید عملی نشده و قانون برهمگان بگونه یکسان تطبیق نشده است.

اداره محلی بامیان از چند سال به این سو تنها اقدام به تخریب منازل مسکونی عده ای افراد فقیر کرده که داشتن سرپناه از ضروری ترین نیازهای آنان به شمار می رود، در عین حالیکه افراد قدرتمند نیز بلند منزل های مجللی را در ساحات سرخ و سبز بامیان اعمار کرده اند اما حکومت محلی هیچ واکنشی به آن نشان نداده است.

کبیردادرس نیز تایید کرد که در سالهای گذشته ساخت و سازهای غیر قانونی در بخشی از ساحات سرخ و سبز بامیان صورت گرفته که در تخریب منظره فرهنگی بامیان بی تاثیر نبوده است.

به گفته او؛ پس از این اداره محلی تمام تلاش خود را به خرج خواهد داد تا از ساخت و سازهای غیر قانونی در این ساحات از سوی هرکسی که باشد، جلوگیری کند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.