• انتشار: 22 اکتبر 2015
  • ساعت: 15:14
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 3722
پرینت
انجمن والیان افغانستان:

برای برون رفت از نابسامانی های فعلی باید لویه جرگه تشکیل شود

انجمن والیان افغانستان در اولین کنفرانس مطبوعاتی خود اظهار کرد که برای خروج از وضعیت فعلی باید لویه جرگه عنعنوی تشکیل شود.

عبدالجبار تقوا، والی سابق کابل و عضو انجمن امروز(پنج شنبه) در این نشست گفت: در شرایط فعلی عده بسیار زیادی از سربازان این وطن در میادین نبرد در حال جنگ با دشمنان مردم هستند، بسیاری از ولایت ها به صورت سرپرستی اداره می شود و جوانان بسیاری برای فرار از وضعیت موجود، در حال ترک کشور می باشند.

وی افزود، انجمن والیان افغانستان به عنوان یک نهاد مشورتی خواهان برگزاری لویه جرگه عنعوی هست تا وضعیت کنونی را تغییر دهد.

آقای تقوا اضافه کرد: اوضاع فعلی تاسف بار است؛ جوانان بسیاری در جستجوی زندگی بهتر خطرات بسیاری را قبول می کند تا راهی کشورهای اروپایی شود و این وظیفه دولت است تا راهکارهایی را جستجو کند که مانع از خروج جوانان از وطن خویش شوند.

عبدالجبار تقوا گفت: فشار های اقتصادی بالای مردم تاثیر منفی گذاشته است و همین فشارها باعث شده است تا جوانان زیادی به گروه های مخالف دولت بپیوندد.

وی با بیان اینکه اقتصاد مستقیما بر روی وضعیت امنیتی تاثیر دارد گفت: زمینه های کار برای جوانان باعث می شود عده بسیاری از جوانان برای زندگی در افغانستان تشویق شوند و تعدادی دیگر نیز از پیوستن به گروه های مخالف دولت خودداری کند.

در این کنفرانس تعدادی از والیان سابق نیز حضور داشت. آقای تقوا به نمایندگی از والیان گفت: در حال حاضر برخلاف آنچه که در قانون اساسی ذکر شده است به والی ها صلاحیت اجرایی کامل داده نمی شود.

وی خاطر نشان کرد، والیان به عنوان نماینده رئیس جمهوری باید در اجرای وظایف اداری اشان صلاحیت های بیشتری داشته باشند.

گفتنی است که از عمر حکومت وحدت ملی یک سال می گذرد ولی هنوز برخی از ولایت ها توسط سرپرست اداره می شود و این افراد صلاحیت های اجرایی نیز ندارند.

این امر باعث شد که اعتراض های نمایندگان مجلس و برخی از شهروندان را بلند کند، اما تاکنون دولت به خواسته ها و اعتراض مردم توجه نکرده است.

انجمن والیان افغانستان به عنوان یک نهاد مشورتی از یک سال بدین سو با حضور ۶۵ والی سابق ۱۵ والی حاضر و تعدادی از وزرای سابق برای اولین بار کنفرانس مطبوعاتی خویش را برگزار کردند.

مصطفی احمدی-کابل

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.