• انتشار: ۲۵ حمل ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۳:۲۸
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 56804
پرینت

براساس آمار ربع اول سازمان ملل تلفات غیرنظامیان ۳۰ درصد در افغانستان افزایش یافته است

یوناما گفت افزایش کلی تلفات افراد ملکی در ربع اول سال ۲۰۲۱ عمدتاً بر اساس تاکتیک‌های جنگ های زمینی، مواد منفجره تعبیه شده و قتل های هدفمند صورت گرفته است.

راساس آمار نمایندگی سازمان ملل در افغانستان یا یوناما طی سه ماه اخیر سال جاری میلادی، ۵۷۳ غیرنظامی بر اثر درگیری‌ها مسلحانه کشته و ۱۲۱۰ زخمی‌ شده‌اند. این آمار در مقایسه با سال گذشته، افزایش ۲۹ درصدی را نشان می‌دهد.

یوناما امروز (چهارشنبه، ۲۵ حمل) آمار تلفات غیرنظامیان در ربع اول ۲۰۲۱ را منتشر کرد.

در این گزارش آمده است تعداد افرادی ملکی که طی سه ماه اول سال ۲۰۲۱ کشته و زخمی شده‌اند به طور قابل توجهی نسبت به ربع اول یک سال قبل بیشتر است.

طبق آمار گزارش در ربع اول سال جاری میلادی، ۵۷۳ غیرنطامی کشته و ۱۲۱۰ نفر زخمی شده‌اند.

یوناما گفته که افزایش کلی تلفات افراد ملکی در ربع اول سال ۲۰۲۱ عمدتاً بر اساس تاکتیک‌های جنگ های زمینی، مواد منفجره تعبیه شده و قتل های هدفمند صورت گرفته است.

عناصر ضد دولت مسئول اکثریت یعنی ۶۱ درصد از مجموع تلفات افراد ملکی در سه ماه اول سال ۲۰۲۱ هستند، در حالی‌که نیروهای طرفدار دولت باعث تقریباً بیش از یک ربع یعنی ۲۷ درصد از مجموع تلفات افراد ملکی  شده‌اند.

افزایش تلفات زنان و کودکان

آمار یوناما افزایش ۳۷ درصدی تلفات زنان و وهمین گونه افزایش ۲۳ درصدی تلفات کودکان نشان می‌دهد.

دیبرا لاینز؛ نماینده خاص سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان گفته است: «تعداد کشته و مجروح شدن افراد ملکی افغان، به ویژه زنان و کودکان آزار دهنده است. من از طرفین می خواهم فوراً راهی را برای توقف این خشونت پیدا کنند.»

یوناما گفته که آغاز مذاکرات صلحِ افغانستان در سپتامبر ۲۰۲۰ امیدواری‌های را برای بهبود وضعیت افراد ملکی به میان آورد؛ اما برعکس تلفات غیرنظامیان افزایش یافته است.

این نهاد یادآوری کرده که در فبروری سال ۲۰۲۰، دو طرف درگیر به یک هفته کاهش خشونت توافق کردند که نشان داد تعهد سیاسی می‌تواند جان افغان‌ها را نجات دهد.

لاینز تاکید کرده که از هر فرصتِ ممکن برای صلح باید استفاده شود. به گفته او، اگر میزان خشونت بلافاصله کاهش نیابد، هزار غیرنظامی قربانی خواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.