• انتشار: 15 اکتبر 2019
  • ساعت: 10:51
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 38660
پرینت
سفیر امریکا در کابل از کمیسیون انتخابات خواست

بدون توجه به فشارها نتایج شفاف را مستقلانه اعلام کند

سفیر امریکا در کابل از کمیسیون انتخابات افغانستان خواست در مقابل هر نوع فشار ایستادگی نموده نتایج شفاف را مستقلانه اعلام کنند.

جان بس، سفیر امریکا در کابل، روز دوشنبه (۲۲ میزان) به مقر کمیسیون انتخابات رفت با اعضای رهبری این کمیسیون دیدار و از مرکز ملی جمع بندی نتایج و مرکز جمع بندی نتایج دیجیتلی دیدن کرد.

آقای بس در این دیدار خطاب به اعضای رهبری کمیسیون انتخابات گفت:” در مقابل هر نوع فشار ایستادگی نموده و نتایج شفاف را مستقلانه اعلام نمائید”.

وی بیان داشته:”به نمایندگی از مردم افغانستان، برای ما اعتماد مردم به نتایج درست انتخابات مهم‌تر از اعلام نتایج در زمان تعیین شده است.”

آقای بس گفت اگر کمیسیون به وقت بیشتر نیاز دارد تا نتایج درست را اعلام کند، بهتر است تا اینکه برای تعیین نتایج بر اساس تقسیم اوقات تعجیل شود. او همچنان بر اعتماد مردم به این روند تاکید کرده است.

سفیر ایالات متحده در کابل گفت برای مردم افغانستان باید واضح شود که چه مقدار مراکز و محلات رای دهی در کجاها مسدود بودند.

جان بس گفت:”ما از نزدیک با کمیسیون‌ها کار خواهیم کرد و از تلاش‌های آنان برای کسب و اعلام نتایج انتخابات حمایت می‌کنیم.”

او گفت باید به قربانی‌های آنانی که در راه رای دهی جان باخته اند و به قربانی‌های نیروهای امنیتی افغان که برای حفظ حق رای دهی مردم جان داده اند، ارج گذاشته شود.

سفیر ایالات متحده بیان داشت از کار کمیسیون و از تعهد ایالات متحده در حمایت از استقلال کمیسیون‌های انتخاباتی و قابلیت‌های آنان برای کسب نتایج درست و تصمیم گیری در مورد این که کدام آرا باید شمارش شود و کدام آرا مشکوک است، خرسند است.

او یک بار دیگر بر شمارش آرای بایومتریک شده تاکید و از آن اعلام حمایت کرده گفت نباید مانند انتخابات های گذشته، آرایی شمار شود که به گفتۀ او ” با واقعیت وابسته نبود”.

در همین حال اعضای رهبری کمیسیون انتخابات نیز تاکید کردند این کمیسیون با شفافیت و بی طرفی مصروف جمع بندی نتایج انتخابات بوده و نتایجی قابل قبول را اعلام خواهد کرد.

قرار است نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری تا یک هفته دیگر (۲۷ میزان) و نتایج نهایی آن در تاریخ ۱۶ عقرب اعلام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.