• انتشار: 27 ژانویه 2019
  • ساعت: 10:31
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 31853
پرینت
زلمی خلیل زاد

بدون توافق روی مذاکرات بین الافغانی و آتش بس، توافقات دیگر بی معنا ست

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان اعلام کرده که اگر روی “مذاکرات بین‌الافغانی و آتش‌بس همه‌جانبه” با گروه طالبان توافقی صورت نگیرد، روی مسایل دیگر توافقی در کار نخواهد بود.

به گزارش رها، آقای خلیلزاد که در یک هفته گذشته مشغول مذاکره با نمایندگان طالبان در دوحه بوده، در حساب توییتری خود نوشته است که دراین گفتگوها با نمایندگان این گروه “پیشرفت‌های مهمی” صورت گرفته اما تا هنوز توافقی بدست نیامده است.

آقای خلیلزاد نوشته است: “پس از ۶ روز مذاکره در قطر برای مشورت عازم افغانستان هستم. نشست‌ها دراینجا بیش از هر زمان دیگری سازنده بود. پیشرفت‌های مهمی روی مسایل حیاتی بدست آمده است.”

آقای خلیلزاد نوشته است: “کار ما ادامه دارد و مذاکرات به زودی از سر گرفته می‌شود. مسایلی باقی مانده که باید حل شود. تا زمانی‌که روی همه مسایل توافق نشود، توافقی در کار نیست. مذاکرات بین‌الافغانی و آتش‌بس همه جانبه قطعا از جمله این مسایل است.”

این در حالی است که برخی رسانه ها به نقل از رویترز از توافق طالبان با خلیل زاد بر سر برخی مسائل از جمله خروج سربازان خارجی ظرف مدت ۱۸ ماه از افغانستان خبر داده اند.

اما این گفته آقای خلیل زاد احتمال چنین توافقی را  دور از ذهن نشان می دهد.

در همین حال اشرف غنی، رئیس جمهور در نشست مجمع اقتصادی داووس گفت که وظیفه اصلی دفتر زلمی خلیلزاد، زمینه‌سازی برای مذاکرات مستقیم صلح میان دولت افغانستان و گروه طالبان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.