اجتماعی

بدخشان؛ نهادهای مدافع حقوق خبرنگاران از نام خبرنگاران سو استفاده کرده اند

خبرنگاران بدخشان در یک گردهمایی با مسئولان بخش فرهنگی طالبان و کمیته مصوونیت می گویند که نهادهای مدافع حقوق خبرنگاران همیشه از نام خبرنگاران استفاده سو کرده اند.

عبدالبصیر وثیق فعال مدنی و خبرنگار آزاد در ولایت بدخشان می گوید که نهادهای مدافع حقوق خبرنگاران و به خصوص کمیته مصئونیت خبرنگاران در تحولات اخیر از نام خبرنگاران سو استفاده نموده و به جای خبرنگاران واقعی، خویش و قوم خود را به خارج انتقال داده اند.

وثیق علاوه کرد هیاهوی برپاشده در خارج از کشور در ارتباط به رسانه ها و خبرنگاران، واقعی نبوده و از آدرس همین کمیته ها ایجاد می گردد، در حالیکه این نهادها بجز به پول اندوزی در فکر هیچ خبرنگاری در کشور نمی باشند.

او گفت: «هیاهوی برپا شده بر روان خبرنگاران که در خط اول اطلاع رسانی هنوز در کشور قرار دارند صدمه می رساند.»

معراج الدین رحیمی معاون انجمن خبرنگاران آزاد نیز از سو استفاده از نام خبرنگاران و پایمال شدن حق آنان در ولایت بدخشان سخن گفت.

وی تاکید دارد که با وجود سرازیر شدن کمک های میلیونی به نام خبرنگاران هیچ خبرنگاری در بدخشان از آن مستفید نگردیده است.

شماری از خبرنگاران دیگر نیز در این نشست از مشکلات و چالشهای فرا راه خبرنگاران در این ولایت سخن به میان آوردند.

مطابق گفته های آنان بسیاری از خبرنگاران بدخشان به دلیل نبود بودجه مالی از راه قاچاق وارد کشور همسایه شده و تعدادی از رسانه ها نیز به نشرات خود پایان داده اند.

آنان از تعهد خود به انعکاس واقعیت ها در بدخشان سخن زده و از مسئولان حکومت سرپرست طالبان می خواهند که از خبرنگاران به شکل جدی حمایت کنند.

در همین حال معزالدین احمدی رئیس اطلاعات و فرهنگ طالبان برای ولایت بدخشان، امارت اسلامی طالبان را حامی رسانه ها و خبرنگاران عنوان می کند.

او به خبرنگاران بدخشان تاکید کرد که پالیسی طالبان را رعایت کنند و حقایق را نشر کنند اما منافع مردم بدخشان را نیز در نظر داشته باشند.

این نشست در حالی در بدخشان راه اندازی شد که بسیاری از رسانه های چاپی و شنیداری پس از تحولات اخیر مسدود گردیده و هیچ بانوی خبرنگاری نیز در رسانه های بدخشان تا اکنون حضور ندارند.

سازمان گزارشگران بدون مرز نیز در تازه ترین گزارش خود اعلام کرده که ۴۰ درصد رسانه های افغانستان پس از سقوط دولت پیشین تعطیل شده اند و حدود ۶۰ درصد خبرنگاران نیز شغل هایشان را از دست داده اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا