اجتماعیعلمی

بخش مراقبت نوزادان، ترمیم سامان آلات و آموزش سی تی اسکن در شفاخانه استقلال افتتاح شد

داکتر احمد جان نعیم معین پالیسی و پلان وزارت صحت عامه در مراسمی که بدین مناسبت دایر شده بود با ابراز خرسندی گفت بخش مراقبت از نوزادان در کاهش میزان مرگ و میر کودکان کشور بسیار مهم می باشد.

آقای نعیم اضافه کرد که درحدود ۴۰ فیصد نوزادان در یک ماهه اول زندگیشان، جانشان را از دست می دهند که متاسفانه در سال های قبل به این بخش از سوی شفاخانه ها توجه لازم صورت نگرفته بود.

معین وزارت صحت عامه همچنین سی تی سکن را یک تکنالوژی جدید طبی در افغانستان عنوان کرد و گفت که در این بخش متخصصین کافی وجود ندارد، بنابرین وزارت صحت عامه در این زمینه برنامه های آموزشی و ارتقای ظرفیت را راه اندازی می کند تا کمبود پرسونل ماهر و متخصص در این بخش مرفوع شود.

وی علاوه کرد بخش ترمیم سامان آلات و تجهیزات طبی در این شفاخانه نیز از اهمیت خاصی بر خوردار است، زیرا پیش از این وسایل و تجهیزات طبی با اندک عارضه، از کار می افتاد و با هزینه های بسیار بالا جایگزین می شدند و تجهیزات دیگر خریداری می شد، که اما اکنون با افتتاح این بخش، مشکلات یاد شده تا حدی مرفوع خواهد شد.

گفتنی است که پیش از این نیز در شفاخانه استقلال اقدامات لازم از سوی وزارت صحت عامه، جهت بهبود کیفیت خدمات آن صورت گرفته بود.

افتتاح سرویس عاجل به شکل معیاری، افتتاح عملیات های لاپراسکوپی، بهبود خدمات سوختگی و اعمار انتظار خانه و اتاق پایوازان مریضان از جمله مواردی است که در جهت بهبود خدمات این شفاخانه صورت گرفته است.

بهبود کیفیت خدمات شفاخانه ها در کاهش میزان سفر بیماران افغان به خارج از کشور موثر واقع می شود، به همین منظور رهبری وزارت صحت عامه تلاش هایش را در این زمینه بیشتر از پیش متمرکز ساخته است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا