• انتشار: ۱۰ عقرب ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱۲:۳۹
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 30191
پرینت
جنرال اسکات میلر

بحران افغانستان راه حل نظامی ندارد

جنرال اسکات میلر فرمانده نیروهای حمایت قاطع گفت: حل بحران افغانستان از راه نظامی امکان پذیر نیست و این بحران باید از راه‌های سیاسی حل و فصل شود.

به گزارش رها، جنرال اسکات میلر، فرمانده نیروهای حمایت قاطع که با شبکه NBC صحبت می کرد، گفت: به علت آمار بالای تلفات نیروهای امنیتی افغانستان، نظامیان خارجی در برابر طالبان رویکرد تهاجمی تری خواهند گرفت.
او در این باره گفت: «ما بیشتر ذهنیت تهاجمی داریم و منتظر نمی مانیم که طالبان بیایند و بر ما حمله کنند. این اصلاحات پیشین ما است و به علت شمار تلفات، به آن نیاز داشتیم.»
میلر می‌گوید که مشاوران خارجی نیروهای افغانستان، اکنون صلاحیت تصمیم گیری دربارۀ فرستادن نیروهای کمکی به نظامیان افغانستانی را دارند. وقتی نیروهای افغانستانی و امریکایی بر طالبان حمله کنند، تلفات شان کمتر خواهد شد.
درعین حال، او تأکید کرد که حل بحران افغانستان از راه نظامی امکان پذیر نیست و این بحران باید از راه‌های سیاسی حل و فصل شود.
او افزد: «ارزیابی من این است که طالبان نیز درک می‎کنند که نمی‌توانند از راه نظامی پیروز شوند. اگر شما دریابید که از راه نظامی نمی توانید پیروز شوید، مردم می‌پرسند که چرا جنگ باشد؟ پس در انتظار بیرون شدن ما نباشید؛ من فکر می‌کنم اکنون زمان آن فرارسیده‌است که برای حل سیاسی این بحران کار شود.»
این جنرال امریکایی، داعش را یک گروه خطرناک خواند و گفت: در سال جاری میلادی، داعش در کابل ۱۹ حمله مرگبار انجام داده‌است و در تلاش گُسترش فعالیت‌هایش به بیرون از ننگرهار و کنر است.
او در ادامه گفت: «شاخۀ خراسان داعش خطرناک است. آنان انگیزه‌های بیرونی دارند، توانایی‌های متفاوت دارد و با بیرون از افغانستان پیوند دارد. جنگجویان داعش بیشتر تحصیل یافته اند و می‌خواهند که کشور خودشان را ایجاد کنند. بخشی از تلاش های آنان، آغاز فعالیت های اداری است.»
میلر بر این باوراست که اگر افغانستان با ثبات نباشد، گروه‌هایی مانند داعش و القاعده، از این کشور بر امریکا و کشورهای متحد آن حمله خواهند کرد.
میلر می‌افزاید که شمار جنگجویان طالبان که برای یک توافق احتمالی صلح، جنگ افزارهای شان را به زمین می‌گذارند و به گفتگو رو می‌آورند، برایش غیرمنتظره بوده‌است.
این در حالی است که قرار بود نشست صلح مسکو از امروز برگزار شود ولی دولت افغانستان به دلایلی نامعلوم آن را به تأخیر انداخت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.