• انتشار: 26 سپتامبر 2020
  • ساعت: 15:08
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 48974
پرینت
در سخنرانی ویدئویی عمران خان به هفتاد و پنجمین مجمع عمومی سازمان ملل عنوان شد

بحران افغانستان راه حل نظامی ندارد

عمران خان در پیام ویدیویی‌اش که در هفتادوپنجمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک پخش شد گفت هیچ راه حل نظامی برای بحران افغانستان وجود ندارد و تنها راه حل توافق سیاسی است. توافقی که به گفته او، همه جناح‌های سیاسی در آن شامل باشند.

عمران خان، نخست وزیر پاکستان گفت کشورش از آتش‌بس در افغانستان حمایت می‌کند، خواهان یک راه حل سیاسی برای بحران افغانستان است و تلاش‌های زیادی در این راستا انجام داده است.

آقای خان در پیام ویدیویی‌اش که در هفتادوپنجمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک پخش شد گفت هیچ راه حل نظامی برای بحران افغانستان وجود ندارد و تنها راه حل توافق سیاسی است. توافقی که به گفته او، همه جناح‌های سیاسی در آن شامل باشند.

نخست وزیر پاکستان گفت او در دو دهه گذشته همواره روی این موضوع تاکید کرده است.

افغانستان بارها پاکستان را به حمایت مالی و نظامی از گروه طالبان متهم کرده، اتهامی که همواره از سوی اسلام‌آباد رد شده است.

عمران خان با اشاره به گفتگوهای صلح افغانستان گفت پاکستان نقشش را در تسهیل گفتگوها میان آمریکا و گروه طالبان به صورت کامل ایفا کرده و حالا که مذاکرات بین‌الافغانی آغاز شده، بر عهده رهبران افغانستان است که از این فرصت تاریخی استفاده کرده و صلح و امنیت را در افغانستان برقرار سازند.

یک روز پیش زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان نیز هشدار داد که خراب‌کاران در تلاش اند تا مانع گفتگوهای صلح در دوحه شوند.

نخست وزیر پاکستان نیز در پیام‌اش به همین موضوع اشاره کرد و گفت که پس از دو دهه جنگ نباید به عناصر مخرب در داخل و خارج افغانستان اجازه داده شود که روند صلح را مختل کنند. به گفته او، صلح و ثبات در افغانستان، فرصت‌های جدید را برای منطقه ایجاد می‌کند و سبب اتصال کشورهای منطقه نیز خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.