سیاست

بحث های اساسی هنوز شروع نشده است

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی و حامد کرزی، رییس جمهور پیشین، روز پنج‌شنبه، بیست‌وهشتم اسد، با نشر یک پیام تصویری مشترک به مناسبت دهم ماه محرم، روز عاشورا و ۱۰۲مین سالیاد استقلال کشور، نتایج گفت‌وگوهای شان را با رهبری طالبان اعلام کردند.

رییس شورای عالی مصالحه ملی در این پیام گفت گفت‌وگوهای طولانی و مفصلی با طالبان صورت گرفته است، اما بحث‌های اساسی هنوز هم آغاز نشده است.

عبدالله عبدالله گفت مشورت‌ها و گفت‌وگوها با رهبری طالبان و سایر بزرگان آغاز شده است و ادامه دارد. به گفته او، انتظار می‌رود که بحث روی موارد اساسی نیز به زودی آغاز شود.

رییس شورای عالی مصالحه ملی گفت یک تبادل نظر ابتدایی و حسن‌نیت برای بهبود افغانستان، برای استحکام امن و آینده بهتر شهروندان کشور صورت گرفته است.

حامد کرزی اما گفت با رهبری و بزرگان طالبان روی موارد اساسی بحث‌های مفصل و طولانی داشته است.

به گفته او، این صحبت‌ها در فضای دوستی، لطف و وطن‌داری صورت گرفته است که شامل امنیت شهروندان، تشکیل نظام و چگونه‌گی این نظام‌ می‌شود.

کرزی گفت در جریان دو روز گذشته با طالبان روی معارف، حقوق و به ویژه امنیت و آرامش مردم صحبت کرده است. به گفته او، از این نشست‌ها راضی و خوشحال است.

رییس جمهور پیشین ابراز امیدواری کرد این نشست‌ها نتیجه مثبت بدهد و نظام مورد قابل قبول مردم شکل بگیرد و امنیت کشور تأمین شود.

 از جانب دیگر، عبدالله عبدالله گفت مردم در روز تجلیل از استقلال کشور در شرایط خاص قرار گرفته‌اند و تشویش‌ها و امیدوارای‌هایی دارند.

 به گفته او، افغانستان وقتی می‌تواند یک کشور مستقل، متحد و یک‌پارچه باشد که مردمش متحدانه در سرنوشت خود سهم بگیرند.

رییس شورای عالی مصالحه افزود از تاریخ دور و نزدیک کشور باید درس گرفت و افغانستان در صلح با خود و با دیگران باید باشد.

به گفته او، مردم توقع دارند که صلح تأمین و حقوق و آزادی‌های مردم تأمین شود.

پس از خروج محمداشرف غنی، رییس جمهور پیشین از کشور، عبدالله عبدالله، حامد کرزی و گلبدین حکمتیار شورای هماهنگی را ایجاد کردند. محمداشرف غنی از تلاش‌های کرزی و عبدالله برای انتقال مسالمت‌آمیز قدرت حمایت کرده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا