• انتشار: ۲۹ اسد ۱۴۰۰
  • ساعت: ۰۲:۲۶
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 62017
پرینت
دیدار و گفت و گوی عبدالله و کرزی با طالبان

بحث های اساسی هنوز شروع نشده است

در حالی که چند روز از تصرف کامل افغانستان توسط طالبان می گذرد هنوز تکلیف نوع حکومت آینده مشخص نشده است و عبدالله عبدالله می گوید تنها یک تبادل نظر ابتدایی در این مورد با طالبان صورت گرفته است.

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی و حامد کرزی، رییس جمهور پیشین، روز پنج‌شنبه، بیست‌وهشتم اسد، با نشر یک پیام تصویری مشترک به مناسبت دهم ماه محرم، روز عاشورا و ۱۰۲مین سالیاد استقلال کشور، نتایج گفت‌وگوهای شان را با رهبری طالبان اعلام کردند.

رییس شورای عالی مصالحه ملی در این پیام گفت گفت‌وگوهای طولانی و مفصلی با طالبان صورت گرفته است، اما بحث‌های اساسی هنوز هم آغاز نشده است.

عبدالله عبدالله گفت مشورت‌ها و گفت‌وگوها با رهبری طالبان و سایر بزرگان آغاز شده است و ادامه دارد. به گفته او، انتظار می‌رود که بحث روی موارد اساسی نیز به زودی آغاز شود.

رییس شورای عالی مصالحه ملی گفت یک تبادل نظر ابتدایی و حسن‌نیت برای بهبود افغانستان، برای استحکام امن و آینده بهتر شهروندان کشور صورت گرفته است.

حامد کرزی اما گفت با رهبری و بزرگان طالبان روی موارد اساسی بحث‌های مفصل و طولانی داشته است.

به گفته او، این صحبت‌ها در فضای دوستی، لطف و وطن‌داری صورت گرفته است که شامل امنیت شهروندان، تشکیل نظام و چگونه‌گی این نظام‌ می‌شود.

کرزی گفت در جریان دو روز گذشته با طالبان روی معارف، حقوق و به ویژه امنیت و آرامش مردم صحبت کرده است. به گفته او، از این نشست‌ها راضی و خوشحال است.

رییس جمهور پیشین ابراز امیدواری کرد این نشست‌ها نتیجه مثبت بدهد و نظام مورد قابل قبول مردم شکل بگیرد و امنیت کشور تأمین شود.

 از جانب دیگر، عبدالله عبدالله گفت مردم در روز تجلیل از استقلال کشور در شرایط خاص قرار گرفته‌اند و تشویش‌ها و امیدوارای‌هایی دارند.

 به گفته او، افغانستان وقتی می‌تواند یک کشور مستقل، متحد و یک‌پارچه باشد که مردمش متحدانه در سرنوشت خود سهم بگیرند.

رییس شورای عالی مصالحه افزود از تاریخ دور و نزدیک کشور باید درس گرفت و افغانستان در صلح با خود و با دیگران باید باشد.

به گفته او، مردم توقع دارند که صلح تأمین و حقوق و آزادی‌های مردم تأمین شود.

پس از خروج محمداشرف غنی، رییس جمهور پیشین از کشور، عبدالله عبدالله، حامد کرزی و گلبدین حکمتیار شورای هماهنگی را ایجاد کردند. محمداشرف غنی از تلاش‌های کرزی و عبدالله برای انتقال مسالمت‌آمیز قدرت حمایت کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.