• انتشار: ۲۱ سنبله ۱۳۹۴
  • ساعت: ۱۶:۵۳
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 2547
پرینت

بحث در مورد شناسنامه های الکترونیکی اضافه است/روند توزیع را آغاز کنید

رئیس مجلس نمایندگان هر گونه بحث و دجل در پیوند به شناسنامه های الکترونیکی را اضافه خواند و خواهان آغاز روند توزیع شناسنامه ها شد.

 

عبدالرئوف ابراهیمی، رئیس مجلس نمایندگان خطاب به کسانی که طرفدار درج کلمه افغان در شناسنامه هاست، گفت: ” روزی که قانون ثبت احوال نفوس در داخل مجلس مورد بحث قرار داشت، تنها درج کلمه اسلام را پیشنهاد کردید که مورد قبول مجلس نیز قرار گرفت؛ دیگر از طرف ما گپ تمام است؛ چرا بحث اضافه را در مجلس مطرح می کنید”.

آقای ابراهیمی افزود: حکومت باید روند توزیع شناسنامه ها را آغاز کند و اگر می خواهید چیزی را در آن اضافه کنید باید طرح تعدیل قانون ثبت و احوال نفوس را به مجلس بفرستید.

مجلس طرح پیشنهادی حکومت را در مورد درج مشخصات در شناسنامه های الکترونیکی با ازدیاد “اسلام و تخلص” تصویب کرد که همان طرح توشیح و نافذ نیز شد.

آقای ابراهیمی این سخنانش را در پی درخواست ملاتره خیل محمدی ابراز داشت.

ملاتره خیل خواستار درج کلمه افغان در تذکره های برقی به دلیل تقویت وحدت میان مردم بود.

با این وجود؛ شماری از نمایندگان دیگر نیز خواستار آغاز روند توزیع شناسنامه های برقی شدند.

محمدعلی اخلاقی نماینده مردم غزنی در مجلس گفت: “افغانستان به توزیع تذکره های برقی اشد ضرورت دارد، تا زمانی که دولت نفهمد چه قدر نفوس دارد نمی تواند برای آینده کشور در قسمت تعلیم و تربیه و دیگر بخش ها برنامه ریزی کند”.

شکیبا هاشمی نماینده مردم قندهار نیز گفت: ” روند توزیع تذکره های الکترونیکی از لحاظ قانونی هیچ مشکلی ندارد و کسانی که با برپایی تظاهرات نفاق افگنی می کنند؛ در حقیقت به فرمایش پاکستان نمی خواهند که مردم افغانستان صاحب تذکره شوند”.

خانم هاشمی افزود: مطابق ماده ۳ و ۴ قانون اساسی، دین رسمی مردم افغانستان اسلام و ملیت اش افغان است.

قرار بود، روند توزیع شناسنامه برقی از ۲۸ اسد گذشته آغاز شود؛ اما به دلایل نامعلوم این روند باز هم از سوی حکومت معطل قرار داده شد.

قانون ثبت احوال نفوس دو سال پیش در سرطان ۱۳۹۲ از سوی مجلس تصویب شد و سپس به توشیح رئیس جمهوری نیز رسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.