- خبرگزاری رها - https://rahapress.af -

با یا بی توافق با طالبان امریکا نیروهای خود در افغانستان را کاهش می دهد

مشاور امنیت ملی امریکا می‌گوید امکان دارد رییس جمهور ترامپ در سال جاری با طالبان به توافق برسد اما حتی اگر توافقی هم صورت نگیرد، رییس جمهور نیروها را در افغانستان کاهش خواهد داد.
رابرت اوبرایان مشاور امنیت ملی ایالات متحده امریکا در مصاحبه‌ای با Axios گفت حتی اگرتوافق تصلح بین واشنگتن و طالبان صورت نگیرد، رییس جمهور ترامپ نیروها را در افغانستان کاهش خواهد داد.
وی گفت:« نیروهای افغانستان بهتر کار می‌کنند و من فکر می‌کنم ما به زودی در موقعیتی خواهیم بود که توافق صلح باشد یا نه، نظامیان خود را در افغانستان کاهش می‌دهیم.»
در همین حال، منابع نزدیک به رییس جمهور ایالات متحده گفته‌اند که ترامپ قبل از انتخابات ۲۰۲۰ دستور کاهش عمده نیروها را خواهد داد.
مشاور امنیت ملی امریکا همچنان افزوده است که احتمال توافق صلح در سال جاری می‌رود و واشنگتن روی آن کار می‌کند، اما این باید یک توافق خوب باشد.
این مقام بلندپایه امریکایی در ادامه تأکید کرده است:« رییس جمهور گفت که قبل از امضای توافق، باید خشونت کاهش یابد و پس از آنکه توافق صورت گرفت عاجل این امر باید به مذاکرات میان‌افغانی بدل شود. در نهایت این مربوط به مردم افغانستان می‌شود تا صلح را به افغانستان بیاورد.»‌
با این همه، مذاکرات صلح در حال حاضر متوقف است و حکومت افغانستان تأمین آتش‌بس را شرط آغاز گفت‌وگوهای صلح می‌داند.