• انتشار: 12 آوریل 2020
  • ساعت: 03:10
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 43464
پرینت

با گذشت ۵ روز از مهلت تعیین شده اختلاف غنی و عبدالله هنوز حل نشده است

موقف مذاکره‌کنندگان آقای عبدالله بر سر لغو نتیجۀ انتخابات ریاست جمهوری ششم میزان، تغییر نظام به صدارتی و تعدیل قانون اساسی هنوز پابرجاست و جز برآورده شدن این خواست‌ها، تنش‌های موجود حل شدنی نیست.

با سپری شدن پنج روز از مهلت تعیین‌شده برای حل تنش سیاسی میان اشرف غنی و عبدالله عبدالله، منابع نزدیک به سپیدار می‌گویند گفت‌وگوهای دو طرف بی‌نتیجه پایان یافته است.

به گفتۀ یک منبع مرتبط با تیم ثبات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله، پیش‌نهاد ارگ برای حل بحران از سوی تیم مذاکره‌کنندۀ عبدالله عبدالله پذیرفته نشده است.

به گفتۀ منبع، موقف مذاکره‌کنندگان آقای عبدالله بر سر لغو نتیجۀ انتخابات ریاست جمهوری ششم میزان، تغییر نظام به صدارتی و تعدیل قانون اساسی هنوز پابرجاست و جز برآورده شدن این خواست‌ها، تنش‌های موجود حل شدنی نیست.

منبع افزود در صورتی که به این خواست آنان تمکین نشود، رئیس‌جمهور حکومت همه‌شمول کابینه‌اش را معرفی خواهد کرد.

اما دواخان مینه‌پال، معاون سخنگوی ریاست جمهوری می‌گوید گفت‌وگوها برای حل تنش به میان آمده جریان دارد و توقع می‌رود که اختلافات با گفت‌وگو حل شود.

او در گفت‌وگو با رسانه ها تاکید کرد هر نوع درخواستی باید مطابق با قانون اساسی کشور باشد و تعدیل قانون اساسی و تغییر نوع نظام از صلاحیت‌های ارگ نیست.

محمداشرف غنی، رئیس‌جمهور افغانستان به دنبال درخواست شماری از چهره‌های سیاسی برای حل بحران انتخاباتی و گفت‌وگو با تیم آقای عبدالله عبدالله، معرفی کابینه‌اش را برای پنج روز به تعویق انداخت.

پیش‌تر حامد کرزی، رئیس‌جمهوری پیشین افغانستان، عبدالرب‌رسول سیاف، محمدیونس قانونی و محمدکریم خلیلی با نشر اعلامیه‌یی از دو طرف خواسته بودند معرفی کابینه را متوقف و مهلت گفت‌وگوها را تمدید کنند.

پس از نشر اعلامیه سیاسیون، وحید عمر، رئیس اداره ارتباطات عامه و استراتژیک ریاست‌جمهوری در یک پیام توییتری نوشت آقای غنی بنا بر درخواست رهبران سیاسی دستور داده تا برای پنج روز روند معرفی اعضای کابینه متوقف شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.