• انتشار: 2 فوریه 2016
  • ساعت: 18:48
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 6745
پرینت
وزارت امور مهاجرین:

“با هیچ کشوری سندی مبنی بر اخراج اجباری مهاجرین امضا نکرده ایم”

مقامات در وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان کشور می گویند که با هیچ کشوری سندی مبنی بر اخراج اجباری مهاجرین افغان امضاء نکرده اند و نخواهند کرد.

اسلام الدین جرات سخنگوی وزارت امور مهاجرین امروز سه شنبه در نشستی خبری گفت شرایط مهاجرت برای تمامی کشورها از جمله کشورهای مبدا و کشورهای مقصد سخت تر شده است اما افغانستان تاکنون با هیچ کشوری سندی مبنی بر اخراج اجباری مهاجرین افغان امضا نکرده است.

آقای جرات بار دیگر تاکید کرد که دولت افغانستان در تلاش است تا شرایط را برای بازگشت داوطلبانه مهاجرین فراهم کند.

سخنگوی وزارت امور مهاجرین می گوید که پرونده های مهاجرین بر اساس قوانین بین المللی بررسی می شود و اگر کسانی که شرایط گرفتن اقامت را نداشته باشند به صورت داوطلبانه به کشور باز خواهند گشت.

این گفته ها در حالی از سوی مقامات وزارت امور مهاجرین مطرح می شود که روز گذشته توماس دیمزیر وزیر امور داخله آلمان در سفرش به کابل گفت که در خصوص بازگرداندن مهاجرین با دولت افغانستان به تفاهماتی رسیده اند.

وزیر داخله آلمان در دیدار با مقامات کشور گفت “البته شرایط امنیتی در افغانستان کمی دشوار شده است، اما مناطقی امن و حفاظت شده در افغانستان وجود دارد که مهاجرین پس از بازگشت به کشور می توانند در این مناطق زندگی خوبی را از سر بگیرند.”

لازم به ذکر است مقامات در وزارت امور مهاجرین می گویند در یک سال گذشته بیش از ۲۵۰ هزار شهروند افغان درخواست پناهندگی به ۴۴ کشور دنیا داده اند.

همچنین این وزارت می گوید که در سال گذشته نزدیک به ۴ هزار نفر در راه رسیدن به اروپا جان خود را از دست داده اند، که ۲۰ درصد قربانیان مهاجرین افغان بودند.

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.