• انتشار: 3 اکتبر 2019
  • ساعت: 10:50
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 38339
پرینت

با هدف تقویت روابط، عمران خان به چین سفر می کند

عمران خان نخست وزیر پاکستان قصد دارد چند روز قبل از سفر “شی جین پینگ” رییس جمهوری خلق چین به هند به پکن سفر کند.

 عمران خان امیدوار است تا قبل از اینکه سفر رییس جمهوری چین به هندوستان انجام شود، بار دیگر در دیدار با مقام‌های پکن بر روابط دو کشور و افزایش همکاری‌ها تاکید کند و همزمان باعث نزدیک‌تر شدن مواضع دو کشور شود.

برخی نیز بر این باورند که نخست وزیر پاکستان می‌خواهد چین از مواضع این کشور در خصوص مسایلی که درباره کشمیر و منازعات اسلام‌آباد و دهلی نو به وجود آمده است، حمایت کند.

با این وصف به نظر می‌رسد اصلی‌ترین بحث مورد نظر رییس جمهوری چین در سفر به هند مسایل اقتصادی است و اینکه دو کشور پرجمعیت جهان بر اساس ظرفیت‌های بالقوه بتوانند همکاری اقتصادی وسیع‌تری داشته باشند.

ایرنا نوشت گزارش‌ها حاکی است که عمران خان سفر خود را با شرکت در همایش تجاری پاکستان و چین در روز هشتم اکتبر دقیقا پس از پایان تعطیلات طلایی روز ملی چین آغاز می‌کند.

شورای تجارت بین المللی چین به دیگر برنامه‌های نخست وزیر پاکستان اشاره نکرده اما پیش بینی شده است که او با “شی جین پینگ” رییس جمهوری و “لی که چیانگ” همتای چینی خود نیز ملاقات و رایزنی کند.

کریدور اقتصادی میان چین و پاکستان، اجرای طرح‌های زیربنایی، رایزنی درباره وضعیت جامو و کشمیر، منازعات دهلی نو و اسلام‌آباد، راه ابریشم و سرمایه گذاری های مشترک از جمله محورهای گفتگوی رهبران دو کشور در هفته آینده خواهد بود.

عمران خان در سخنرانی اخیر خود در مجمع عمومی سازمان ملل از هندوستان به دلیل اقدامات اخیر در کشمیر بشدت انتقاد کرد دو کشور سال هاست درگیر چنین اختلافاتی در این منطقه هستند.

چین درباره کشمیر گفتگوهایی با هند داشته و ابراز نگرانی عمیق کرده اما دهلی‌نو تاکید ورزیده است این بخشی از امور داخلی این کشور محسوب می‌شود.

انتظار می رود روزهای ۱۱ تا ۱۳ اکتبر نیز رییس جمهوری چین در جریان سفر به هند با نارندار مودی نخست وزیر آن کشور دیدار و گفتگو کند و احتمالا در یک هفته آینده سفری نیز به نپال خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.