اجتماعیسیاست

با جنگ و حذف نمی توان سرنوشت کشور را رقم زد

معاون دوم پیشین رئیس جمهور اسبق افغانستان می افزاید در شرایط فعلی رویکرد قومی به مسائل خود یک مشکل بزرگ به شمار می رود.

متن دقیق پیام به صورت زیر است:

به نام خداوند متعال

هموطنان عزیز؛ برادران و خواهران گرامی!

عید سعید اضحی، مظهر وحدت امت اسلامی را به مسلمانان جهان، به ویژه مردم متدین افغانستان، خانواده‌های محترم شهدا و آنانی که عزیزان شان را به اثر بیماری کرونا از دست داده اند، آسیب‌دیدگان حوادث و نیروهای امنیتی که برای امنیت و عزت کشور فداکاری می‌کنند، تبریک و تهنیت می‌گویم.

این عید را در حالی تجلیل می‌کنیم که متأسفانه دو پدیده جنگ و کرونا، حیات مردم کشور ما را تهدید می‌کنند. با این حال، در پیوند به مسائل جاری کشور، نکاتی را در میان می‌گذارم:

۱٫ شدت یافتن جنگ‌ها و خشونت‌ها در این اواخر، نگرانی عمیق مردم و شهروندان کشور را برانگیخته است. البته که این مشکل، یک مشکل نوظهور و امروزی نیست. بیش از چهار دهه است که کشور ما شاهد خشونت و خونریزی است. ما از این وضعیت، این درس مهم را باید آموخته باشیم که جنگ راه حل نیست و نمی‌توان با جنگ و حذف، سرنوشت این کشور را رقم زد. بنابراین، تنها راهی که با آن کشور خود را نجات دهیم صلح، تفاهم و همدیگرپذیری است. خوشحالم که اینک ما این راه را -هرچند پس از تقبل هزینه‌های مادی و معنویِ سنگین و غیرقابل جبران- آغاز کرده‌ایم. با وجود اینکه چنین ضرورت و فوریت نسبت به صلح و تفاهم، احساس می‌شود؛ اما هنوز برای رسیدن به این مقصد، ما مسیر پرپیچ‌وخمی را در پیش داریم. هنوز گردنه‌های دشوارگذری به چشم می‌آیند که باید از آنها عبور کرد. با این حال، من باورمندم که این چالش‌ها، ما را از هدف و مقصدی که انتخاب کرده‌ایم باز نخواهد داشت و ما همچنان به حرکت خود ادامه خواهیم داد. حرکت برای صلح و تفاهمی که متضمن منافع عموم مردم کشور در پرتو عدالت و ارزشهای ملی باشد.

انتظار ما از همکاران بین‌المللی و کشورهای منطقه این است که به حمایت‌های شان از افغانستان ادامه دهند تا در سایه این حمایت‌ها و همکاریها، ما به جنگ‌ها و منازعات پایان داده و به صلح و ثبات پایدار دست یابیم.

۲٫ در وضعیت دشوار کنونی، معضلی که نسبت به هر پدیده منفی دیگری، خطرآفرین به حساب می‌آید، رویکرد قومی و مذهبی به مسائل است. اطمنیان دارم، مردم ما، این آگاهی را دارند که هیچگاه در چنین دامی گرفتار نخواهند شد و از وحدت ملی -که مایه عزت و عامل نجات شان است- به خوبی پاسداری خواهند کرد.

۳٫ به هموطنان عزیزم اطمنیان می‌دهم که در هر شرایطی در کنار شما هستم و از عزت و جایگاه شما دفاع خواهیم کرد. هرچند که مشکلات و دشواری‌های موجود یک واقعیت تلخ است؛ اما نباید ما را مأیوس بسازند. ما قادر به ساختن آینده خویش هستیم.

۴٫ شکی نیست که هیچ امر سیاسی بدون مشارکت مردم، امکان تحقق و بقاء ندارد. لذا هموطنان ما در فرایند تعیین سرنوشت آینده شان، باید بیش از پیش حساس باشند و وحدت و همدلی شان را حفظ نمایند.

۵٫ همه آگاهی دارید که در جریان ماه‌های اخیر، متأسفانه بیماری کرونا تعداد زیادی از مردم کشور ما را قربانی کرد. با توجه به این موضوع، انتظار می‌رود که در روزهای عید، توصیه‌های صحی، به طور جدّی رعایت گردد تا بیش از این، میزان ابتلاء به این بیماری کشنده، سیر صعودی به خود نگیرد.

باردیگر، عید سیعد اضحی را به همه هموطنان عزیزم در داخل و خارج از کشور، تبریک می‌گویم. امیدوارم مردم کشور ما به رغم مشکلات و چالشهای موجود، به مهمترین آرزوی شان یعنی صلح و آرامی در سایه عدالت، برابری، وحدت و همپذیری، نائل گردند.

وَمَا تَوْفِیقِی إِلَّا بِاللَّهِ عَلَیهِ تَوَکَّلْتُ وَإِلَیهِ أُنِیب

محمد کریم خلیلی

۲۸ سرطان ۱۴۰۰ خورشیدی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا