• انتشار: 5 نوامبر 2020
  • ساعت: 15:07
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 50406
پرینت

«با تو همدردیم ای همسایه!»، تسلیت ایرانیان به بازماندگان شهدای حمله به دانشگاه کابل

در ادامه واکنش های داخلی و خارجی دولتی و مردمی به حمله تروریستی وحشتناک چند روز پیش به دانشگاه کابل، مردم ایران با نصب پوستر هایی که در آن از هشتک «جان پدر کجاستی؟ استفاده شده بود و جمله با تو همدردیم ای همسایه!» نوشته شده بود، با خانواده های قربانیان این حادثه ابراز همدردی نمودند.

این پوسترهای بیان همدردی توسط شهرداری تهران در سطح پایتخت ایران نصب شده بود.

قابل ذکر است در حمله تروریستی دوشنبه هفته جاری به دانشگاه کابل نزدیک به ۲۲ تن که بیشترشان دانشجویان و  اساتید دانشگاه کابل بودند به شهادت رسیدند و بیش از ۴۰ نفر دیگر زخمی شدند.

در حمله سه مهاجم انتحاری به دانشگاه کابل که داعش مسئولیت آن را به عهده گرفت، ۲۲ نفر کشته و ۴۰ نفر زخمی شدند؛ بیشتر کشته‌ها و زخمی‌های این حمله، دانشجویان بودند.

پس از حمله تروریستی به دانشگاه کابل کاربران شبکه های اجتماعی هشتک «جان پدر کجاستی؟» را با چنان سرعت منتشر کردند که به ترند تویتر در افغانستان و ایران تبدیل شد.

کاربران با انتشار این هشتک خشم و انزجار خود از تروریستان و کوردلان و دشمنان علم و دانایی را نشان دادند.

داستان هشتک #جان پدر کجاستی؟

داستان «هشتک جان پدر کجاستی؟» به لحظات پس از حمله تروریستی به دانشگاه کابل بر می گردد، زمانیکه یک شهروند موبایل کشته شدگان حادثه را از کنارشان جمع آوری می کرد و به تماس های خانواده های شهدا پاسخ می داد.

خانم ناهید فرید، نماینده پارلمان، به نقل از این شهروند در تویتر خود نوشت:«چند تماس را که نام پدر و مادر نوشته شده بود را نتوانستم پاسخ دهم! واقعا ترس داشتم. متوجه تلفنی شدم که ۱۴۲ تماس بی پایخ داشت و در نهایت یک پیام دریافت کرده بود که جان پدر کجاستی!»

این تویت خانم فرید سپس ۱۸۰۰ بار توسط کاربران ریتویت شد و عبارت برگرفته از آن «جان پدر کجاستی!» به ترند کاربران شبکه های اجتماعی در افغانستان و ایران تبدیل شد.

در پوسترهای همدردی پایتخت نشینان ایران با خانواده های قربانیان حادثه تروریستی حمله به دانشگاه کابل که از سوی شهرداری تهران نصب شده بود نیز از عبارت «جان پدر کجاستی» استفاده شده بود.

برخی از شهروندان ایرانی نیز با ارسال دسته های گل و پیام تسلیت به سفارت افغانستان در تهران با خانواده های شهدای حمله به دانشگاه کابل ابراز همدردی کردند.

امضای دفتر یادبود شهدای حمله به دانشگاه کابل توسط شخصیت های سیاسی ایران

در کنار همدردی مردم ایران با خانواده های شهدای حمله به دانشگاه کابل، برخی از شخصیت های ایرانی نیز دفتر یادبود شهدای حمله به دانشگاه کابل را امضا کردند تا با خانواده های این شهدا ابراز همدردی کرده باشند.

عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران، یکی از کسانی بود که این دفتر یادبود را امضا کرد.

علاوه بر آقای عراقچی، علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، نیز با حضور در سفارت افغانستان در تهران دفتر یادبود شهدای حمله تروریستی به دانشگاه کابل را امضا نمود.

واکنش مقامات ارشد ایران به حمله تروریستی به دانشگاه کابل

حمله تروریستی دلخراش به دانشگاه کابل موجی از واکنش شخصیت های سیاسی در سراسر دنیا به ویژه ایران را برانگیخت.

این شخصیت ها با محکوم کردن این حادثه دلخراش با مردم و دولت افغانستان ابراز همدردی نمودند.

محمد باقر قالیباف، رئیس مجلس ایران، با انتقاد از این حمله تروریستی گفت:«جوانان افغان بانیان تروریسم و اشغال را در افغانستان ریشه‌کن می‌کنند.»

رییس مجلس شورای اسلامی با محکوم کردن حمله تروریستی به دانشگاه کابل، افزود: «جوانان مجاهد افغانستانی سرانجام بانیان تروریسم و اشغال را در افغانستان ریشه‌کن خواهند کرد.»

محمدباقر قالیباف در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: «‏مسئول مستقیم تمامی جنایت‌های داعش، بنیانگذاران آدم‌کش آمریکایی و صهیونیست، تامین کنندگان مالی آنها در منطقه و حامیان آنها هستند. هر قدمی در راستای تقویت هر یک از این جنایتکاران، دشمنی با آرامش، رفاه و صلح منطقه است.»

آقای قالیباف گفت:«جنایت داعش علیه فرزندان نازنین افغانستان دل همۀ ما را به درد آورد، اما دلخوشیم که جوانان غیور و مجاهد افغانستانی سرانجام بانیان، عاملان، مجریان و حامیان تروریسم و اشغال را در افغانستان ریشه‌کن خواهند کرد.»

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران هم با ابراز همدردی با مردم افغانستان نوشت: «خدا امید هیچ کسی رو ناامید نکنه.»

محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران در توئیتر خود در پیامی درباره حمله به دانشگاه کابل نوشت: «خدا امید هیچ کسی رو ناامید نکنه. ۱۴۲ بار تماس و دست آخر پیامکی که جان‌پدرکجاستی؟»

او افزود:« قلب هر انسانی از شنیدن و دیدن این اتفاق ناگوار می‌گیره. لعنت به ترور و تروریسم، لعنت به جهالت.»  

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه ایران هم ضمن محکومیت حمله تروریستی مسلحانه دانشگاه کابل در پیام توییتری نوشت: «اندیشه سیاه و دست‌های آغشته تروریست‌ها به خون بیگناهان، آینده افغانستان و جان‌های پاک فرزندان این سرزمین را هدف گرفته‌اند.»

او ادامه داد: «در این مبارزه همه‌جانبه با تروریسم و افراطی‌گری، ‎ایران در کنار مردم و دولت افغانستان ایستاده است.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.