اقتصاد

با تسلط طالبان بر افغانستان قیمت تریاک سه برابر افزایش یافته است

با تسلط گروه طالبان بر افغانستان قیمت تریاک در کشور سه برابر افزایش یافته است.

طالبان پس از قدرت‌گیری دوباره در افغانستان، اعلام کردند مایلند تولید تریاک را در کشور پایان دهند و همین خبر باعث شده است قیمت تریاک ناگهان اوج بگیرد.

کارشناسان می‌گویند در روزهای گذشته تریاک خالص با قیمت‌های متفاوتی از حدود کیلویی ۹۰ تا ۱۲۶ یورو معامله شده است. این محصول سپس در کشورهای همسایه از جمله پاکستان و ایران فرآوری شده و عمدتا روانه اروپا می‌شود.

عوامل متعددی از جمله شرایط آب‌وهوایی، امنیت، بسته‌بودن مرزها، و وضعیت سیاسی بر قیمت تریاک تاثیرگذارند. اما هیچ‌کدام از اینها به ‌اندازهٔ بیانیهٔ ۱۷ اوت طالبان که شایعه منع کشت تریاک را قوت بخشید بر قیمت آن تاثیرگذار نبود.

در همین حال، شماری از دهاقین افغانستان می‌گویند، «از حرام‌بودن تریاک مطلع‌اند اما برای هیچ کشت دیگری نه آب کافی دارند و نه بذری. آنان می‌گویند کسی نمی‌تواند کشت تریاک را که تنها منبع درآمد آنهاست به‌کلی متوقف کند.»

از سوی هم، ملا نورمحمد سعید، مقام محلی طالبان در قندهار، کانون تولید تریاک افغانستان، اخیراً اعلام کرد که تریاک «حرام و برای مردم مضرّ» است، هرچند دربارهٔ ممنوعیت کشت آن احتیاط بیشتری به خرج داد و گفت که اگر جامعه جهانی به تریاک‌کاران کمک کند تا این کار را متوقف کنند آنگاه طالبان هم کشت تریاک را ممنوع خواهند کرد.

طبق آمار سازمان ملل متحد تنها در سال گذشته میلادی ۲۲۴ هکتار زمین در افغانستان زیر کشت خشخاش رفته و ۶۳۰۰ تن تریاک خالص از آن تولید شده که درآمدی ۲ میلیارد دالری را نصیب یکی از فقیرترین کشورهای جهان کرده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا