• انتشار: 31 اکتبر 2015
  • ساعت: 15:13
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 3944
پرینت
وزارت صحت:

با تخصصی سازی شفاخانه ها، مانع خروج ارز می شویم/یک مرکز خدمات قلب افتتاح شد

انستیتوت طبی فرانسه برای کودکان با همکاری بنیاد آغا خان و کشور فرانسه یک مرکز خدمات کامل برای امراض قلبی را در کابل افتتاح کرد.

 

این مرکز با هزینه ای بالغ بر ۱٫۸ میلیون دالر امروز (شنبه) در کابل با حضور سفیر فرانسه، نماینده بنیاد آقا خان، وزیر صحت و جمعی از مقام های دولتی و پزشکان در کابل افتتاح شد.

فیروزالدین فیروز، وزیر صحت هنگام افتتاح این مرکز گفت: “وزارت صحت درصدد است که تمامی شفاخانه های خصوصی و دولتی را تخصصی تر کند تا مانع رفتن مریضان به خارج از کشور شود.

آقای فیروز افزود که افتتاح چنین مراکزی اولین گام به سوی تخصصی سازی شفاخانه ها در کشور است.

وی اظهار امیدواری کرد که با ایجاد این مراکز تا حدودی از مشکلات مردم مرفوع شود تا دیگر برای معالجه به خارج از کشور سفر نکند.

در همین حال، نور جهان موانی، نماینده سیاسی شبکه توسعه آقا خان نیز گفت که شروع عرضه خدمات صحی برای مریضان قلبی بزرگسالان در افغانستان موفقیت بزرگی برای انستیتوت طبی فرانسه برای کودکان است.

خانم موانی افزود که از سوی دیگر برنامه جراحی قلب بزرگسالان، گامی به سوی عرضه خدمات صحی باکیفیت در افغانستان می باشد.

مرکز خدمات قلبی

اما؛ این مرکز در حالی افتتاح می شود که برخی از شهروندان از هزینه های بالا در این شفاخانه شاکی هستند.

وزیر صحت در این خصوص می گوید که خدمات پزشکی و درمانی در این مرکز نسبت به کشورهای همسایه تا حدود ۵۰ درصد کاهش خواهد داشت.

آقای فیروز علاوه کرد، ممکن است یک مریض در کشورهای همسایه برای درمان امراض قلب خود تا ۶ هزار دالر مصرف کند اما این مرکز هزینه هایش از ۳ هزار دالر بالا نخواهد رفت.

گفتنی است که براساس قانون اساسی ماده پنجاه و دوم “دولت وسایل وقایه (پیشگیری) و علاج (درمان) امراض و تسهیلات صحی  رایگان را برای همه اتباع، مطابق به احکام قانون تامین می کند.”

فیروزالدین فیروز اما در این مورد می گوید که دولت فقط برای درمان مرض های ابتدایی مکلف است ولی در درمان تخصصی باید هزینه پرداخت شود.

وی به مرکز طبی فرانسه برای کودکان اشاره کرد و افزود که این مرکز نیز دارای هزینه های بالایی است که باید در قبال خدماتی که ارایه می کند، پول دریافت کند.

براساس گفته های مقام ها در وزارت صحت سالانه بیش از ۳۰۰ میلیون دالر ارز به دلیل تداوی به خارج از کشور برده می شود.

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.