• انتشار: 7 اکتبر 2019
  • ساعت: 16:19
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 38455
پرینت
شورای نامزدان:

باید آماده مهار بحران انتخابات ریاست جمهوری بود

شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری نسبت به وقوع بحران انتخاباتی به دلیل تقلب گسترده در انتخابات ریاست جمهوری و عدم پذیرش نتایج هشدارداده می‌گوید برای مهار بحران باید وارد عمل شد.

حمدولی مسعود عضو این شورا امروز دوشنبه (۱۵میزان) در یک نشست خبری در کابل گفت در صورت بروز بحران انتخاباتی، شورای نامزدان بخشی از راه حل خواهد بود.

همچنان فرامرز تمنا عضو دیگر این شورا نیز اظهار داشت دو تیم انتخاباتی که خود را پیشتاز می‌دانند بنابر موضع گیری‌های اخیر، نتایج انتخابات را نپذیرفته و پروسه را به بحران خواهند برد؛ بنابراین جامعه جهانی باید برای مهار بحران، روی شورای کاندیدان حساب‌باز کند.

پیش ازاین عده‌‌ای از سیاسیون در محوریت حامد کرزی رییس جمهور پیشین که خود را در انتخابات بی‌طرف اعلام کرده‌اند نیز برای مهار بحران احتمالی پسا انتخابات اعلام آمادگی کرده‌اند.

مداخله سفارت‌های خارجی

علاوه بر این، رحمت‌الله نبیل، نامزد انتخابات با اشاره به آنچه وی مداخله برخی سفارت‌خانه‌ها در پروسه انتخابات عنوان می‌کند ادعا کرد که برخی سفرای خارجی تلاش دارند سقف اشتراک در انتخابات ۶ میزان را درمرز ۳ میلیون بر کمیسیون‌ها و نامزدان بقبولانند که این مورد قابل قبول نیست.

او که مشخصا از کسی نام نبرد اضافه کرد که این سفرای خارجی با کمیسیون انتخابات و برخی نامزدان در روزهای اخیر دیدار کرده و از آنها خواسته‌اند که اشتراک ۳ میلیون نفر در انتخابات را بپذیرند.

 او این عملکرد برخی سفرای خارجی  را مداخله در پروسه انتخابات تلقی کرده افزود که “در صورت تکرار این اقدام مردم افغانستان پی خواهند برد که خارجی‌ها برای تخریب افغانستان کار می‌کنند.”

آقای نبیل اضافه کرد این اقدام در حالی جریان دارد که مشارکت شهروندان در پروسه انتخابات به دلیل نفرت از دو تیم دخیل در حکومت به شدت کمرنگ بوده و در صورت تفکیک آراء؛ یک میلیون رای تقلبی خواهد بود.

تقلب سازمان یافته

رحمت‌الله نبیل؛ تیم‌های حکومت را به تقلب‌های گسترده و سازمان یافته متهم کرده گفت این تیم‌ها در ولایات مختلف به موظفین پولیس برای پر کردن صندوق‌ها از رای تقلبی هزاران دالر پول توزیع کرده است؛ وی ننگرهار را از جمله این ولایات نام گرفت.

نبیل در این مورد تاکید کرد تقلب کنندگان پروسه انتخابات هم اکنون سعی دارند از مردم سوء‌استفاده کرده و رای‌های تقلبی بدون بایومتریک را به نام مردم براساس فشار بر کمیسیون‌های انتخاباتی بقبولانند.

مرتبط با همین ادعا هفته پیش رییس مجلس سنا اعلام کرد که کمیسیون‌های انتخاباتی باید آرای غیربایومتریک را شمارش کنند در غیر صورت با اعمال فشار کمیسیون را به این کار وادار خواهد داشت.

آقای نبیل اما تاکید کرد که شمارش یک رای غیربایومتریک از سوی کمیسیون قابل قبول نخواهد بود و این نهاد علاوه بر ابطال کامل آرای غیر بایومتریک، آرای بایومتریک شده را نیز باید بررسی کرده و رای‌های تقلبی را تفکیک کند.

به نقل از جمهور، علاوه براین عنایت الله حفیظ یکی دیگر از نامزدان مدعی شد که در روز انتخابات با استفاده از مشخصات افرادی که نام‌شان را در فهرست رای دهندگان نیافته‌اند در غیاب ناظرین تقلب سازمان یافته صورت گرفته است.

از سوی هم فرامرزتمنا خواهان تقکیک آرای تقلب از سوی کمیسیون انتخابات شده اضافه کرد که علاوه بر تقلب کنندگان در روز انتخابات، نامزدانی که به نفع شان تقلب شده‌اند باید به ارگان‌های عدلی و قضایی معرفی شوند.

وی، همچنان نسبت به عدم بی‌طرفی بخش دبیرخانه کمیسیون انتخابات و وابستگی این بخش به ارگ ابراز نگرانی کرده خواستار توقف ارتباط دبیرخانه با ارگ ریاست جمهوری شد.

با آنکه بورد کمیشنران کمیسیون انتخابات اخیرا به صورت کامل تغییر کرد اما بخش دبیرخانه این نهاد از اصلاح بازمانده و برخلاف برد کمیشنران فردی بدون توافق نامزدان انتخابات ریاست جمهوری در راس آن گماشته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.