سیاستِتیتر یک

بایدن: دیگر از افغانستان سوال نکنید، از چیزهای شاد بپرسید

جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا، می‌گوید رهبری دولت افغانستان ظرفیت ادامه کار حکومت را دارد.

جو بایدن، عصر جمعه پس از سوالات پی در پی خبرنگاران در مورد افغانستان خواست به‌جای سوالات “منفی” در مورد خبرهای “شاد” از او سوال کنند.

روز گذشته بگرام، بزرگترین پایگاه نیروهای آمریکایی به نیروهای امنیتی افغانستان تحویل داده شد. با این اقدام روند خروج نیروهای نظامی خارجی از کشور در حال تکمیل شدن است.

آقای بایدن گفت روند خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان براساس برنامه‌ در حال اجراست.

از رئیس جمهور آمریکا در مورد آینده حکومت افغانستان نیز سوال شد؛ این‌که آیا این حکومت می‌تواند در برابر چالش‌های پیش رو مقابله کند، آقای بایدن گفت حکومت افغانستان توانایی ادامه کارش را دارد، اما او بر ضرورت حمایت داخلی از حکومت افغانستان نیز تاکید کرد.

بایدن گفت:«ما بیست سال آنجا بودیم. من در قصر سفید با رهبران افغان صحبت کردم. فکر می‌کنم آنها توانایی این را دارند که از حکومت محافظت کنند. من فکر می‌کنم در آینده مذاکرات بیشتری انجام خواهد شد، اما نگرانی من این است که آنها مسایل داخلی میان خودشان دارند، و به خاطر بقای حکومت به حمایت داخلی نیاز دارند.»

با آغاز روند خروج نیروهای آمریکایی گروه طالبان شماری از ولسوالی‌های را تحت کنترل خود درآوردند.

رئیس جمهور آمریکا در پاسخ به سوالی درباره حمایت از نیروهای هوایی افغانستان پس از خروج نیروهای خارجی از این کشور گفت آمادگی برای حمایت از نیروهای هوایی از بیرون کشور گرفته شده است.

وی تاکید کرد:«ما امکانات حمایت و کمک هوایی از بیرون کشور را فراهم ساخته‌ایم، ولی افغان‌ها می‌توانند این کار را با حمایت نیروهای هوایی خودشان انجام دهند. ما در زمینه حفظ و مراقبت این نیروها کمک می‌کنیم.»

قرار است تا یازدهم سپتامبر سربازان آمریکایی و کشورهای عضو ناتو به طور کامل از افغانستان خارج شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا