• انتشار: ۲۳ دلو ۱۳۹۹
  • ساعت: ۱۹:۲۴
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 54283
پرینت

بایدن جدول خروج نیروهای امریکایی از افغانستان را کنار می گذارد

جو بایدن در اولین دیدار خود از پنتاگون اعلام کرد می تواند جدول خروج نیروهای امریکایی از افغانستان را کنار بگذارد.

روزنامه‌ی واشنگتن تایمز، به نقل از جو بایدن، رییس‌جمهور امریکا، گزارش داد نیروهای امریکایی در ماه می از افغانستان بیرون نخواهند شد.

در گزارش روزنامه‌ی واشنگتن تایمز، آمده است: «جو بایدن در نخستین دیدارش از پنتاگون، گفته است می‌تواند مهلت خروج نیروهای امریکایی از افغانستان در ماه می سال روان میلادی را کنار بگذارد.»

آقای بایدن، به دیپلماسی به عنوان اولین ابزار کشورداری امریکا تاکید کرد.

پیش از این، جنرال کنت مکنزی، فرمانده‌ی سنتکام (ستاد فرماندهی مرکزی امریکا)، گفته بود خروج سربازان امریکایی از افغانستان، باید مبتنی بر شرایط باشد.

همچنان، اخیرا، لیندزی گراهام، سناتور جمهوری‌‌خواه امریکایی نیز، گفته بود سربازان این کشور در ماه می سال جاری میلادی، از افغانستان بیرون نخواهند شد.

کمی پیشتر از آن، کانگرس امریکا، از جو بایدن خواسته بود تا سرعت خروج سربازان امریکایی از افغانستان را کاهش دهد تا وضعیت امنیتی این کشور، بهتر شود. کانگرس امریکا، هشدار داده بود که با توجه به شرایط، خروج سربازان امریکایی از افغانستان، می‌تواند سبب بی‌ثباتی در منطقه، قوی شدن شبکه‌ی القاعده و تشدید جنگ‌های داخلی در این کشور شود.

با این حال، گروه طالبان، با نشر بیانیه‌ای به زبان انگلیسی در وبسایت «صدای جهاد»، خواهان بازگشت نظام امارت اسلامی در افغانستان شده‌اند.

این گروه گفته است که توافق‌نامه‌ی قطر نمی‌تواند ماموریت رهبر این گروه را تغییر بدهد و رهبر این گروه، همچنان به عنوان امیر المومنین باقی خواهد ماند.

در بیانیه‌ی طالبان، آمده است که تنها راه حل برای پایان جنگ در افغانستان، جایگزین شدن امارت اسلامی به جای حکومت کنونی است که مشروعیت داخلی و جهانی خود را از دست داده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.