سیاستِتیتر یک

بایدن: از صلح افغانستان به طور قوی حمایت می کنیم

جو بایدن، رییس‌جمهور امریکا، گفت کشورش از روند صلح افغانستان حمایت می‌کند و نمی‌گذارد این کشور دوباره به پایگاه امن تروریستان تبدیل شود.

آقای بایدن، روز جمعه (۱ حوت/۱۹ فبروری)، با حضور مجازی در نشست امنیتی مونیخ، گفت: «دولت من قویا از روند جاری صلح و اقدامات دیپلماتیک در افغانستان حمایت می‌کند تا به این جنگ که در آستانه‌ی ورود به ۲۰ سالگی است، پایان دهد.»

به گفته‌ی او، دولت امریکا خود را متعهد به همکاری با ناتو و سایر متحدانش در افغانستان می‌داند.

رییس‌جمهور امریکا گفت: «ما کاملا متعهد به عضویت در ناتو هستیم. از سرمایه‌گذاری کشورهای اروپایی برای عملیات دفاعی مشترک در ناتو، استقبال می‌کنم.هرکسی به یکی از کشورهای عضو ناتو حمله می‌کند، انگار به همه‌ی ما حمله کرده است. امریکا متعهد است تا از نزدیک  با همه متحدان ناتو در باره‌ی افغانستان مشورت کند.»

آقای بایدن افزود ایالات متحده به این شعار وفادار خواهد ماند که هرگز نگذارد افغانستان روزی دوباره به پایگاهی برای فعالیت‌های تروریستی علیه امریکا و متحدانش تبدیل شود.

رییس‌جمهور امریکا، با اشاره به فعالیت‌های گروه داعش نیز گفت اجازه نخواهد داد تا این گروه دوباره جان گرفته و از نو خود را سازمان‌دهی کند.

این در حالی است که اخیرا، برنامه‌ی خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، به تاخیر افتاده است. ادامه‌ی رابطه‌ی طالبان با سایر گروه‌های تروریستی، افزایش خشونت‌ها و عدم پابندی این گروه به گفت‌وگوهای صلح، از دلایل اصلی تاخیر در خروج نیروهای امریکایی از افغانستان خوانده شده است.

همچنان، به تازگی، ینس استولتبرگ، دبیر کل ناتو، در نشست وزیران دفاع این سازمان، گفته است که از روند صلح در افغانستان حمایت می‌کند و به ماموریت‌شان در زمینه‌ی آموزش، تمویل و حمایت از نیروهای امنیتی در این کشور ادامه خواهد داد.

حکومت افغانستان، از تصمیم ناتو مبنی بر ادامه‌ی ماموریتش در افغانستان، استقبال کرده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا