• انتشار: ۲۳ سنبله ۱۳۹۴
  • ساعت: ۱۵:۰۴
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 2603
پرینت

بانک مرکزی تفاهمنامه ای به منظور سهولت کار با نهادهای مالی انکشافی امضا کرد

بانک مرکزی به منظور تسهیل گرفتن قرضه ها کوچک و انتقال سریع اطلاعات در مورد مشتریان، تفاهمنامه ای را با نهادهای مالی انکشافی به امضا رساند.

بر اساس این تفاهمنامه، نهادهای مالی انکشافی قادر خواهند بود که از سیستم ثبت اعتبارات بانک مرکزی استفاده کنند تا پرداخت قرضه اسان و سریع تر شود.

نثار احمد یوسفزی، آمر ثبت اعتبارات عامه بانک مرکزی هنگام امضای این تفاهنامه گفت: بعد از این نهادهای مالی انکشافی می توانند به طور سریع و انلاین در مورد مشتریان خود از سیستم کسب اعتبارات عامه معلومات کسب کند.

آقای یوسفزی افزود، قبل از این نهادهای مالی انکشافی زمان زیادی مشتریان خود را به خاطر کسب معلومات منتظر نگه می داشت اما اکنون با همکاری بانک مرکزی این سهولت برای این نهادها مهیا شده است.

سیستم کسب اعتبارات عامه چند سال قبل در بانک مرکزی بنیان گذاشته شد که تنها بانک های تجارتی می توانستند از این سیستم استفاده کند.

اکنون با امضای این تفاهمنامه نهادهای توسعه مالی متحد، شرکت مالی دهات افغانستان، فنکا افغانستان و اکسس افغانستان قادر خواهند بود که از سیستم اعتبارات عامه استفاده کنند و در مورد مشتریان خود معلومات کسب کنند.

در سیستم اعتبارات عامه مشخصات، دارایی ها و فعالیت های تجاری مشتریان ثبت می باشد.

نهادهای مالی انکشافی قرضه های کوچک بین ۱۰ تا ۵۰۰ هزار افغانی و متوسط ۵۰۰ هزار تا ۲۵ میلیون افغانی به مشتریان خود قرضه می دهند.

حشمت سیر امرخیل، رئیس هئیت مدیره انجمن قرضه های کوچک گفت که این نهادها در ایجاد شغل، تولیدی های کوچک، زراعت و تجارت فعالیت می کنند.

آقای امرخیل افزود، این نهادها در ۱۹ ولایت ۱۵۹ نمایندگی دارد که تعداد مشتریان شان بیش از ۴۶۰ هزار تن می باشد.

به گفته وی سرمایه در گردش این نهادها مبلغی حدود ۸ میلیارد افغانی است.

گفتنی است که با توجه به قرضه های کوچک و راه اندازی تولیدهای کوچک می توان اقتصاد ناپایدار کشور را به سمت درست راهنمایی کرد و از بحران های بیکاری و ناامنی رهایی یافت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.