• انتشار: 27 آگوست 2016
  • ساعت: 18:14
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 12707
پرینت

بانک جهانی ۷۰ میلیون دالر به پروژه IRDP وزارت انرژی و آب افزود

وزارت انرژی و اب می گوید که بانک جهانی به خاطر موفقیت پروژه احیا و بازسازی شبکه های آبیاری در کشور ۷۰میلیون دالر بودجه دیگر را به پروژه IRDP افزوده است.

وزیر انرژی و آب بر همگانی بودن پروژه IRDP تاکید کرد و گفت این پروژه نمونه خوب انکشاف متوازن در کشور است و از مهاجرت روستانشین به شهر پیشگیری می کند، زمینه کار را فراهم می کند و نزدیک به یک میلیون تن به خدمات آبیاری دسترسی پیدا می کنند.

آقای عثمانی همچنین افزود که احیا و باز سازی بیش از ۱۶۰ کانال آبیاری و سر بند ها که در طول سال های جنگ تخریت و از بین رفته بود که از این تعداد ۱۳۰ کانال به بهره برداری رسیده و کار ۳۰ کانال در جریان می باشد.

وزیر انرژی و آب در بخش دیگر از سخنانش گفت در این پروژه ۶۲ کانال به شمول سربندها هم اکنون زیر پلان است.

آقای عثمانی افزود. صنعت کشاورزی با انجام پروژه IRDP در بسیاری از نقاط کشور متحول شده و در بسیاری از مناطق کشور سبب خودبسندگی مردم از غله جات، سبزی ها و میوه ها شده است.

به گفته او، تنها با تکمیل شدن نهر لشکری در ولایت نیمروز بیشتر دشت های این ولایت به باغستان ها و مزارع تولید میوه ها و سبزی ها بدل شده است. امسال صد ها تن حاصلات خربوزه در نیمروز بخاطر نهر لشکری افزایش یافته و نیمروز بیشترین خربوزه را به ولایت های دیگر صادر کرده است.

وزیر انرژی و آب از مدیر این پروژه و همکاران وزارت انرژی و آب، اداره زراعت و خوراکه سازمان ملل که همکار تخنیکی این پروژه بوده است قدردانی نمود.

توروکونیشی، نماینده بانک جهانی از وزارت انرژی و آب، مسوولان پروژه IRDP و ریاست انسجام پروژه های وزارت انرژی وآب و تمام افرادی که در موفقیت این پروژه نقش داشته اند ستایش کرد و گفت خوشحال است که این پروژه توانسته است بخش های زیادی از افغانستان را کمک کند تا به آب و خدمات آبی درست دسترسی داشته باشند.

وی افزود بانک جهانی این پروژه بخاطر موفقیت آن در جریان ده سال گذشته برای سه سال دیگر تمدید نمود.

سپس جلالتمآب داکتر عبدالله عبدالله رییس اجراییه دولت وحدت ملی به ایراد سخن پرداخته گفت این پروژه بخش های زیادی از زندگی مردم افغانستان را متحول ساخته است. وی گفت پروژه IRDP موجب تغییرات چشمگیری در راستای آبیاری و دسترسی به آب در افغانستان شده است و زمینه رشد خدمات آبی و مدیریت بهتر آب در افغانستان را فراهم ساخته است.

پروژه IRDP با هزینه ۱۴۸٫۷ میلیون دالر کار خود را در سال ۲۰۱۱ آغاز نمود و اکنون با افزایش ۷۰ میلیون دالر و هزینه مجموعی نزدیک به ۲۲۰ میلیون دالر برای سه سال دیگر یعنی تا پایان سال ۲۰۲۰ میلادی ادامه می یابد.

لازم به ذکر است که از جمله ۷۰ ملیون دالر ، ۵۰ ملیون آن توسط دولت چاپان به این پروژه پرداخت خواهد شد که این بیان گر علاقه مندی تمویل کننده گان، موثریت پروژه ، کیفیت کار و شفافیت در مدیریت را نشان می دهد.

بر بنیاد معلومات وزارت انرژی و آب ریاست انسجام پروژه های این وزارت تطبیق کننده این پروژه می باشد و این ریاست دارای شش دفتر زون در سراسر کشور می باشد و سازمان زراعت و خوراکه ملل متحد با این پروژه همکاری تخنیکی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.