اقتصادِتیتر یک

بانک جهانی ۲۸۰ میلیون دالر را برای تامین کمک های فوری به افغانستان آزاد کرد

بانک جهانی روز گذشته (جمعه ۲۰ قوس) اعلام کرد که کشورهای حامی مالی افغانستان توافق کرده اند که ۲۸۰ میلیون دالر از کمک های مسدود شده در صندوق وجهی این بانک برای تامین کمک های بشردوستانه فوری به افغانستان آزاد گردد.

بانک جهانی افزوده که این مبلغ در سال جاری میلادی به صورت فوری آزاد خواهد شد و ۱۰۰ میلیون دالر آن به «یونیسف» برای تامین خدمات صحی و ۱۸۰ میلیون دالر آن به «سازمان برنامه جهانی غذا» برای افزایش کمک های غذایی در افغانستان پرداخت می گردد.  

«یونیسف» و «برنامه جهانی غذا» از سازمان های زیرشاخه سازمان ملل متحد هستند.

پس از سقوط دولت پیشین، امریکا بیش از ۹ میلیارد دالر از دارایی های خارجی بانک مرکزی افغانستان را مسدود کرد و بانک جهانی نیز کمک هایش به افغانستان را متوقف کرد تا این مبالغ در اختیار طالبان قرار نگیرد.

بانک جهانی طی دو دهه گذشته از طریق کشورهای حامی مالی افغانستان، بیش از پنج میلیارد دالر به افغانستان کمک کرده است.

بانک جهانی در بیانیه ای گفت: «هر دو نهاد در افغانستان حضور دارند و می توانند کمک ها را به صورت مستقیم مطابق با پروسه و سیاست خود به افغان ها توزیع کنند. یونیسف می تواند با این مبلغ برای ۱۲ و نیم میلیون نفر کمک های اساسی صحی و حدود یک میلیون واکسن فراهم کند و برنامه جهانی غذا نیز می تواند با این مبلغ برای ۲٫۷ میلیون نفر کمک های مواد غذایی توزیع کند و برای ۸۴۰ هزار مادر و نوزاد نیز حمایت های تغذیه ای انجام دهد.»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا