• انتشار: ۱۶ قوس ۱۳۹۴
  • ساعت: ۱۵:۴۲
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 4952
پرینت

بانک توسعه آسیایی ۱٫۲ میلیارد دالر برای تامین انرژی کمک می کند

بانک توسعه آسیایی اعلام کرده که برای حمایت از طرح تامین انرژی، ۱.۲ میلیارد دالر به کشور کمک می‌کند.

این بانک با انتشار اعلامیه‌ای گفته که ۲۷۵ میلیون دالر از این پول برای پرداخت در سال ۲۰۱۵ اختصاص داده شده و بقیه آن تا سال ۲۰۲۵ پرداخته خواهد شد.

اسد علیم کارشناس ارشد بانک توسعه آسیایی گفته: “منابع محدود انرژی و عدم تعادل میان عرضه و تقاضا باعث ایجاد محدودیت در رشد و فرصت‌های درآمد شده است. این روند باعث ایجاد نابرابری‌های اقتصادی شده که خود به منشای تنش‌های قومی، منطقه‎‌ای و نا‌امنی مبدل شده است.”

او افزوده: “این پول می‌تواند برنامه ملی ۱۰ میلیون دلاری تامین انرژی افغانستان را کمک کند که هدف آن کمک به رشد اقتصادی است که باعث کاهش فقر شود.”

بانک توسعه آسیایی تخمین زده که میزان نیازمندی به انرژی در افغانستان از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۲ دو برابر شده و حدود ۸۰ درصد این نیازمندی از کشورهای همسایه تامین می‌شود.

آن‌گونه که بانک توسعه آسیایی اعلام کرده، با بخشی از این کمک تازه اعلام شده، خط انتقال برق از ترکمنستان به افغانستان توسعه خواهد یافت. این طرح شامل توسعه خطوط انتقال برق در شمال افغانستان هم می‌شود.

بانک توسعه آسیایی یک از بزرگ‌ترین حامیان مالی برنامه تامین انرژی در افغانستان است. این بانک حدود ۲.۲ میلیارد دالر در این زمینه به افغانستان کمک کرده است.

در حال حاضر  ۳۴۰ مگاوات برق بخشی از نیازمندی‌ نیروی برق تولید داخلی است و ۵۶۰ مگاوات برق از کشورهای همسایه وارد می‌شود. کل نیازمندی کشور به نیروی برق حدود هزار مگاوات برق برآورد شده است.

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.