• انتشار: 7 دسامبر 2016
  • ساعت: 20:40
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 16079
پرینت

بانک انکشاف آسیایی ۴۱۵ میلیون دالر برای توسعه انرژی افغانستان کمک می کند

بانک انکشاف آسیایی گفته است که مبلغ ۴۱۵ میلیون دالر را برای تقویت انرژی وارداتی افغانستان به منظور تامین انرژی در کشور اختصاص می دهد.

این مبلغ قرار است برای توسعه ایستگاه تبدیل پشت به پشت ۵۰۰ مگاواتی در منطقه دشت الوان برای اتصال به یک خط اتصال داخلی ۵۰۰ کیلوواتی با ترکمنستان با یک خط ۵۰۰ کیلوواتی دیگر که به کابل کشیده شده است، به مصرف برسد.

لازم به ذکر است که این ایستگاه تبدیل، برق وارداتی ترکمنستان که قرارداد خرید و فروش ۱۰ ساله آن در سال گذشته میلادی به امضا رسید، را به شبکه برق شهری افغانستان متصل می کند.

همچنین قرار است از این مبلغ برای ساخت یک خط انتقال ۱۸۰ کیلومتری ۲۲۰ کیلوواتی از دوشی به بامیان برای گسترش شبکه برق شهری افغانستان تا هشت ولایت دیگر مورد استفاده قرار بگیرد.

انتظار می رود با اجرای این پروژه توان شبکه انتقال فعلی تقویت گردد و بیش از ۱۵۰ هزار نفر مستفید شوند.

از مقدار مبلغ موجود، ۱۸۸٫۲۳ میلیون دالر آن توسط صندوق انکشاف آسیایی تامین شده است؛ یک میلیون دالر آن توسط صندوق کاهش فقر و همکاری های منطقه ای چین و ۲۲۵٫۷ میلیون دالر باقیمانده آن نیز توسط صندوق اعتباری زیرساخت افغانستان که تحت مدیریت بانک انکشاف آسیایی می باشد، تامین شده است.

اسد علیم متخصص بخش انرژی بانک انکشاف آسیایی در کابل گفت “انرژی ناکافی جلو پیشرفت و فرصت های درآمدی را می گیرد، و این مسئله سبب تنش های منطقه ای و قومی می گردد، که ناآرامی را نیز می تواند به دنبال داشته باشد.”

وی افزود این مبلغ می تواند از پروژه ۱۰٫۱ میلیارد دالری دولت افغانستان برای تامین انرژی ملی که به منظور گسترش تامین انرژی برای رشد اقتصادی و توقف فقر می باشد، حمایت نماید.

لازم به ذکر است که در حال حاضر شبکه برق شهری کشور با سیستم های ایران، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان همگام نمی باشد، از این رو برق با هزینه بیشتر و نامطمئن وارد کشور می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.