سیاستِتیتر یک

بانکی مون از تلاش های افغانستان در راستای مبارزه علیه تروریزم قدردانی کرد

محمد سرور دانش معاون رئیس جمهوری کشور عصر روز گذشته (جمعه) با بانکی مون سرمنشی سازمان ملل متحد در مقر سازمان ملل در نیویورک دیدار کرده و دو طرف در خصوص مسایل مختلف با یکدیگر گفتگو کردند.

در این دیدار، بانکی مون از تلاش های افغانستان در راستای اصلاحات و مبارزه علیه تروریزم و دهشت افکنی قدردانی کرد.

دفتر مطبوعاتی معاونت دوم ریاست جمهوری نوشت؛ آقای دانش نیز در این دیدار سرمنشی سازمان ملل را دوست بزرگ مردم و دولت افغانستان خواند و از یک دهه رهبری خردمندانه و تلاش های بی وقفه وی در راستای حل و فصل قضایای بین المللی از جمله افغانستان قدردانی کرد.

آقای دانش با اشاره به کنفرانس بروکسل که در آینده نزدیک برگزار می شود، از آمادگی های دولت افغانستان سخن گفت و ابراز امیدواری کرد که حکومت افغانستان و نمایندگان جامعه جهانی بتوانند با استفاده از نشست بروکسل چوکات روشن و موثری ازتعهدات متقابل ارائه کنند.

هم چنین معاون رئیس جمهور بر اهمیت تامین صلح و امنیت در افغانستان تاکید کرد و امضای موافقتنامه صلح با حزب اسلامی حکمتیار را گام مثبتی در راستای تامین صلح و امنیت برشمرد.

او ابراز امیدواری کرد که روند تامین صلح در کشور با شیوه ای که منافع ملی افغانستان را تامین کند قوی تر از گذشته پیش برده شود.

سرور دانش در رابطه با همین موضوع بر اهمیت تقویت فعالیت گروه هماهنگی چهار جانبه با اشتراک نمایندگان افغانستان، پاکستان، چین و آمریکا تاکید کرد، و دلیل اصلی عدم دستیابی به نتیجه مناسب از این پروسه را عدم صداقت و توجه جدی پاکستان در قبال تعهداتش دانست.

آقای دانش در بخش دیگری از صحبت هایش با بانکی مون به اهمیت اصلاحات برای حکومت افغانستان اشاره کرده و گفت در راستای اصلاحاتی انتخاباتی، توشیح قانون جدید انتخاباتی از سوی رئیس جمهوری اولین گام مهم در اصلاحات کشور می باشد.

وی تصریح کرد که با تعیین رهبری جدید کمیسیونهای انتخاباتی از سوی کمیته گزینش، آمادگی ها برای برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی ها در سال آینده هرچه زودتر آغاز خواهد شد.

در این دیدار، آقای بانکی مون نیز به نوبه خود ابتدا از حضور هیات افغانستانی به ریاست محمد سروردانش را در هفتادویکمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد استقبال کرد و هفتادومین سالگرد عضویت افغانستان در سازمان ملل متحد را به وی و مردم افغانستان تبریک گفت.

آقای بانکی مون نیز بر اهمیت کنفرانس بروکسل تاکید کرد و وعده سپرد که دراین کنفرانس اشتراک نموده و در راستای جلب حمایت بیشتر ازدولت افغانستان تلاش خواهد کرد.

سکرتر جنرال ملل متحد با تاکید بر اهمیت توجه حکومت وحدت ملی به انجام اصلاحات و حصول دیدگاه درست در قبال فعالیتهای آینده از فداکاریهای نیروهای امنیتی افغانستان درمواجهه با طالبان تمجید کرد و به خاطر نتایج زیان بار جنگها وحملات تروریستی در افغانستان با آقای دانش به حیث نماینده دولت و مردم افغانستان ابراز همدردی کرد.

همچنین بانکی مون نگرانی سازمان ملل متحد را در قبال یک میلیون طفل زیر پنج سال افغانستان که با سوء تغذی مواجه هستند و در ارتباط با افزایش تعداد بیجا شدگان داخلی ابراز کرد و از حکومت افغانستان خواستار اقدامات مناسب در قبال این مشکلات گردید.

وی با توجه به اهمیت کنفرانس بروکسل ابراز امیدواری کرد که حکومت وحدت ملی بتواند برنامه های قوی اصلاحات را برای جامعه جهانی به عنوان یک گام بلند ارائه کند.

در این دیدار صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه و محمود صیقل نماینده دایم افغانستان در ملل متحد نیز حضور داشتند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا