• انتشار: 21 دسامبر 2015
  • ساعت: 20:25
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 5335
پرینت

بامیانی ها  پیوستن این ولایت به شبکه شهرهای خلاق جهان را جشن گرفتند

ده ها تن از شهروندان بامیان به افتخار انتخاب این ولایت به عنوان یکی از شهرهای خلاق جهان از سوی یونسکو، بعد از ظهر امروز در چوک شهید مزاری در مرکز این ولایت، با پایکوبی و نواختن دمبوره جشن خیابانی برگزار کردند.

آنان گفتند که انتخاب بامیان به عنوان یکی از شهرهای خلاق جهان، پیام صلح دوستی باشندگان این ولایت را به جهانیان منتقل می کند.

شهروندان بامیان در جشن امروز خود، از نهایی شدن کار پروژه تاپی(انتقال گاز ترکمنستان به هند از طریق افغانستان و پاکستان) نیز استقبال کرده و تطبیق آن را برای تقویت همکاری سیاسی و امنیتی میان چهار کشور موثر خواندند.

حیدرعلی احمدی رئیس شورای هماهنگی احزاب سیاسی بامیان در جشن امروز، عضویت بامیان در شبکه شهرهای خلاق جهان را امتیاز معنوی و افتخار بزرگی برای باشندگان این ولایت خواند.

احمدی اما گفت:” انتخاب بامیان به عنوان نخستین پایتخت فرهنگی سارک در اوایل سال روان میلادی و اکنون عضویت این ولایت در شبکه شهرهای خلاق جهان، نام ها و القاب تشریفاتی و در عین حال فرصتی برای پیشرفت بامیانی ها است که باید بصورت درست از آن استفاده شود”.

او می گوید که دادن این القاب به بامیان سود اقتصادی چندانی برای باشندگان این ولایت نداشته است و حکومت محلی باید در تلاش استفاده از این فرصت ها به نفع مردم بامیان باشد.

به گفته او؛ فقر، بیکاری و بی سرنوشتی در بامیان حاکم است و دولت باید در تلاش آن باشد که از این فرصت ها برای تغییر وضعیت زندگی مردم بویژه نسل جوان و تحصیلکرده این ولایت استفاده کند.

‘فعالیت های مدنی، عامل تاثیرگذار’

بامیان از ولایت های باستانی در مرکز کشور است که در اوایل سال روان میلادی برای عضویت در شبکه شهرهای خلاق جهان نامزد شده بود.

این ولایت بتازگی از سوی موسسه یونسکو به عنوان یکی از شهرهای خلاق جهان در بخش صنایع دستی و فرهنگ بومی برگزیده شده است.

نمد، برک، گلیم، قالین، گراف و خامک دوزی از مشهورترین صنایع دستی بامیان به شمار می روند.

این ولایت همچنان از جاذبه های فرهنگی خاصی چون آداب و رسوم، موسیقی، غذا ها، رقص و بازی های محلی منحصر به فردی برخوردار است.

اسماعیل ذکی از فعالان مدنی بامیان اما، حرکت های نمادین و مدنی این ولایت را از دیگر عواملی خواند که در انتخاب بامیان به عنوان یکی از شهرهای خلاق جهان موثر بوده است.

آقای ذکی می گوید: “فعالیت های مدنی بامیان برای دادخواهی از حق تلف شده انسان ها در افغانستان و سطح منطقه صورت گرفته اند که خود خلاقیت بزرگی به شمار می رود”.

او افزود که عضویت بامیان در شبکه شهرهای خلاق جهان، مسئولیت بامیانی ها را بیشتر می کند و همه شهروندان این ولایت باید در کنار اداره محلی، برای حفظ این لقب تلاش کنند.

‘دریافت اعتبار نامه یونسکو’

بامیان از ولایت هایی است که در یک دهه گذشته شاهد برگزاری رویداد های بزرگ فرهنگی بوده است.

درچند سال گذشته فعالان و نهادهای فرهنگی بامیان برای احیای فرهنگ بومی و صنایع دستی این ولایت، تلاش های زیادی کرده اند.

جشنواره های راه ابریشم که از هفت سال به این سو در این ولایت برگزار می شود و کنسرت موسیقی محلی، نمایشگاه صنایع دستی، تیاتر، رقص و بازی های محلی را در بر می گیرد، نمونه ای از این تلاش ها است.

اینک این تلاش ها به ثمر نشسته اند و یونسکو، بامیان را در بخش صنایع دستی و فرهنگ بومی به عنوان یکی از شهرهای خلاق جهان برگزیده است.

با این حال محمدطاهر زهیر والی بامیان از دریافت اعتبار نامه عضویت بامیان در شبکه شهرهای خلاق جهان از سوی موسسه یونسکو خبرداده است.

آقای زهیر گفت که دو ویژگی صنایع دستی و فرهنگ بومی در انتخاب بامیان به عنوان یکی از شهرهای خلاق جهان تاثیر گذار بوده اند.

او از باشندگان بامیان خواست تا بیشتر از پیش تلاش کنند تا سطح خلاقیت ها در این ولایت را بالا ببرند.

شبکه شهرهای خلاق جهان در سال ۲۰۰۴ میلادی از سوی یونسکو ایجاد شد که تا کنون ۱۱۶ شهر از کشورهای مختلف جهان، عضویت این شبکه را کسب کرده اند.

یونسکو هدف از ایجاد شبکه های شهرهای خلاق جهان را گسترش روابط فرهنگی میان کشورهای عضو این شبکه خوانده است.

قرار است نشست سالانه شهرهای عضو شبکه شهرهای خلاق جهان در ماه سپتامبر سال آینده میلادی با حضور نمایندگان ۴۷ شهری که به تازگی عضویت این شبکه را به دست آورده اند، در شهر آسترسوند سویدن برگزار شود.

 

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.