• انتشار: 18 آوریل 2016
  • ساعت: 01:21
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 8807
پرینت

بامیانی ها قتل یک دختر مهاجر افغان در ایران را محکوم کردند

شماری از شهروندان و فعالان مدنی بامیان در اعتراض به تجاوز جنسی بر یک دختر خردسال افغان و قتل او توسط یک تبعه ایرانی، این عمل غیر انسانی را محکوم کرده و از سازمان ملل، نهادهای بین المللی مدافع حقوق بشر و دولت ایران خواستند تا عامل این جنایت ضد بشری را مجازات کنند.

معترضان که پیش از ظهر امروز در چوک الیکین مرکز بامیان گردهم آمده بودند از دولت افغانستان نیز خواستند که در برابر این رویداد، موضع جدی، روشن و مشخص داشته باشد.

ستایش قریشی دختر شش ساله مهاجر افغان، یکشنبه گذشته در منطقه ورامین از توابع تهران پایتخت ایران، ناپدید شد. با آنکه خانواده ستایش به امید پیدا شدن او به اداره پلیس مراجعه کرده و اقدام به انتشار اعلان مفقودی کردند اما نتیجه ای از این تلاش ها بدست نیاوردند.

یک روز بعد پولیس تهران به خانواده ستایش اطلاع داد که یک پسر هفده ساله ایرانی، دخترشان را ربوده و پس از تجاوز جنسی بر این دختر خردسال، او را به شکل وحشتناکی با چاقو به قتل رسانده و سپس بر جسدش اسید پاشیده است.

صغرا عطایی از فعالان مدنی بامیان که در گردهمایی امروز صحبت می کرد گفت که دولت افغانستان باید برای تامین حقوق انسانی اتباع مهاجر خود در کشورهای دیگر، تلاش کند:”دولت افغانستان بویژه پارلمان کشور باید برای تامین عدالت در زمینه مجازات عاملان تجاوز جنسی بر ستایش و قتل حشیانه او، وارد اقدامات جدی و پیگیر شود”.

بانو عطایی افزود که دولت ایران همواره داد از عدالت اسلامی می زند و به همین دلیل باید هرچه زودتر، عامل این جنایت غیرقابل تصور را مطابق به قوانین، مجازات کند.

تجاوز جنسی بر ستایش و قتل او توسط یک تبعه ایرانی، واکنش های تند افغان ها در نقاط مختلف جهان را به دنبال داشته است. هرچند اعتراضات خیابانی به این موضوع، امروز از بامیان آغاز شد اما نهادهای بین المللی مدافع حقوق بشر و دولت های افغانستان و ایران، تا کنون واکنش مشخصی در این مورد از خود نشان نداده اند.

حسینداد احمدی از دیگر فعالان مدنی بامیان با انتقاد از عملکرد دولت و شهروندان ایران در برابر افغان های مقیم این کشور گفت که دولت ایران در تلاش پنهان سازی این رویداد است و می خواهد آن را یک مرگ عادی جلوه دهد.

او افزود که دولت ایران نباید، این بار که قاتل و مجرم یک ایرانی است، در رسیدگی به آن، عدالت را پایمال کند.

معترضان در بامیان قعطنامه ای نیز صادر کردند. در قعطنامه آمده است: “دولت افغانستان باید مطابق قوانین بین المللی از طریق وزارت های خارجه، عودت مهاجرین و سفارت افغانستان در ایران، از مجرای دیپلوماتیک، این قضیه دردناک را دنبال کرده و از مجازات فرد قاتل، به مردم افغانستان اطمینان دهد”.

قطعنامه از ملل متحد، یونسیف و سایر نهادهای بین المللی مدافع حقوق بشر نیز خواسته است تا از روند محاکمه قاتل ستایش بصورت جدی نظارت کرده و از هر گونه انحراف در پرونده جلوگیری کنند.

زمان احمدی- بامیان

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

  1. سامان یزدان پناه در تاریخ 2 ژوئن 2017:

    ماهم چندین سال است جنایات افاغنه رو درایران که وحشیانه ترهم میباشد محکوم کردیم اما ظاهرا افاغنه تازه دم دراوردن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.