• انتشار: 2 فوریه 2017
  • ساعت: 15:12
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 18308
پرینت

باشندگان ولسوالی جاغوری با طرح تقسیم ولسوالی به چند واحد اداری؛ مخالفت کردند

حکومت وحدت ملی چندی پیش طرحی را مطرح کرد که چندین ولسوالی بزرگ مناطق مرکزی به چند ولسوالی تقسیم شود تا وضعیت امنیتی بهتر و تهدیدهای احتمالی کمتر شود.

باشندگان ولسوالی جاغوری امروز پنجشنبه در یک گردهمایی در کابل اما گفتند که به سران حکومتی اجازه نمی دهند که بدون اجازه باشندگان مناطق، این ولسوالی ها را به چندین ولسوالی جدید تقسیم کند.

سرور دانش و محمد محقق حدود یک ماه پیش، با ارایه یک طرح امنیتی به منظور بهبود وضعیت امنیتی در مناطق مرکزی، خواستار تقسیم برخی از ولسوالی‌های کلان به چند واحد اداری مستقل دیگر شده بودند.

این طرح که در ماه قوس توسط این دو مقام دولتی به شورای امنیت ملی افغانستان ارایه شده است، در آن آمده است که برای بهبود وضعیت امنیتی و رفع تهدیدهای احتمالی در مناطق هزاره‌جات در گسترش فعالیت‌های گروه تروریستی داعش، باید برخی از ولسوالی‌های این مناطق تقسیم شوند.

در طرح آقایان دانش و محقق آمده بود که تعدیل واحدهای اداری و توظیف کندک‌های جدید امنیتی در مسیر راه‌های مواصلاتی مناطق مرکزی، کمک می‌کند تا وضعیت در این مناطق بهبود یابد.

تاسیس سه ولایت جدید با مرکزیت ولسوالی‌های جاغوری، بهسود و لعل و سرجنگل نیز شامل طرح معاونین دوم ریاست جمهوری و ریاست اجراییه بود.

این دو مقام می‌گویند که ولسوالی لعل و سرجنگل ولایت غور به دو ولسوالی، ورس بامیان به سه ولسوالی، بهسود ولایت میدان وردک به سه ولسوالی، ناهور به دو ولسوالی، جاغوری به سه ولسوالی، مالستان به سه ولسوالی، میرامور ولایت دایکندی به دو ولسوالی تقسیم شوند.

اما، شماری از باشندگان ولسوالی جاغوری در یک گردهمایی در کابل، طرح تجزیه شدن ولسوالی جاغوری به چند ولسوالی دیگر را رد کردند و گفتند که این ولسوالی باید به ولایت ارتقا یابد.

در قطع‌نامه‌ای که از سوی باشندگان جاغوری منتشر شده آمده است: «ما مردم جاغوری با انسجام و اتحاد، با احترام به حقوق انسانی و امتیازات برابر و داشتن حق اساسی توسعه و دسترسی به خدمات عمومی دولتی که مبنایی برای عدالت اجتماعی است، با درک بی‌عدالتی‌ها و نابسامانی‌های گذشته، با حمایت از حققو و امتیازات اقشار مختلف جامعه،‌ با حمایت و پشتبانی از برادری و برابری در افغانستان، طرح پیشنهادی معاونیت دوم ریاست جمهوری و ریاست اجراییه مبنی‌بر تقسیم ولسوالی جاغوری به سه ولسوالی را رد می‌نماییم.»

همچنین باشندگان ولسوالی جاغوری در قطع‌نامه خود نیز از ولایت شدن این ولسوالی به عنوان یک «حق اساسی» شان یاد کرده و به سرور دانش و محمد محقق معاونین دوم ریاست جمهوری و ریاست اجراییه افغانستان هشدار داده می‌گویند: «ما مردم شریف جاغوری یک بار دیگر با صراحت اعلام می‌نماییم که ولایت شدن جاغوری مطالبه قانونی و تاریخی مردم ماست. هیچ‌کس، هیچ فرد، هیچ جمعی بدون رای و نظر آحاد مردم جاغوری نمی‌تواند که د رباره انقسام، تجزیه و تقسیم بندی آن تصمیم بگیرند.»

باشندگان این ولسوالی مدعی اند که طرح ولایت شدن آن در زمان حکومت داکتر نجیب الله ریخته شده بود اما تاکنون مورد اجرا قرار نگرفته است.

باشندگان جاغوری در زمان جنگ‌های داخلی، وقتی که هیچ‌گونه نظام و حاکمیت کلی در افغانستان وجود نداشت، از این ولسوالی به نام ولایت “غزنی باختری” یاد می‌کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.