برگزیده هاسیاست

بازی عجیبی که رئیس جمهور غنی انجام داد

فرار غنی رئیس جمهور پیشین کشور از افغانستان سبب شد شالوده نیروهای امنیتی و دفاعی کشور به یک باره از هم بپاشد و طالبان بدون جنگ به دروازه کابل و نهایت ارگ ریاست جمهوری برسد.

واکنش ها و انتقادها در این مورد زیاد است اما یکی از کاربران فیس بوکی به نام سید محمد حسینی طی متنی روی دیگر سکه فرار غنی را مطرح کرده است.  

وی نوشته دکتر غنی به طور مخفیانه به نیروهای ملی خود علیه جامعه بین المللی دستور داده بود که با طالبان نجنگند و اجازه دهند که طالبان بدون جنگ تمام افغانستان را به طور مسالمت آمیز اشغال کنند و به این ترتیب آمریکا ، آلمان ، جامعه بین المللی و به ویژه طالبان غافلگیر شدند.

به نوشته آقای حسینی طالبان بلافاصله به کاخ شتافتند و سعی کردند برخی اسناد را بi دست آورند ، اما هیچ اسنادی وجود نداشت، به این معنی که هیچ اسنادی به صورت کاغذی وجود نداشت زیرا به مدت هفت سال دولت غنی همه چیز را به دستور غنی دیجیتالی کرده بود. مانند امنیت ملی ، سیستم سلامت ، سیستم بانکی و غیره.

از سوی دیگر ، دکتر غنی تمام دارایی های افغانستان را که بالغ بر ۱٫۳ میلیارد دلار است به حساب بانک جهانی منتقل کرده است برای مسدود کردن آنها ، اکنون توسط بانک جهانی مسدود شده و به طالبان پرداخت نمی شود. به ایالات متحده همچنین در ارائه ۳۷۰۰ و ۳ میلیون کمک برای پیشگیری از بیماری های کرونری قلب و همچنین ۵/۱ میلیارد میلیارد در پروژه های توسعه ای کوتاهی می کند.

بنابراین در حال حاضر طالبان با یک بحران بزرگ پولی روبرو هستند و تنها پول آنها در بانک های افغانستان چند ماه طول می کشد. برق افغانستان نیز متعلق به تاجیکستان است و در صورت عدم پرداخت آن ، این شبکه تعطیل می شود.

سیستم بانکی افغانستان به قدری مدرن است که طالبان برای فلج نشدن آن مردم را در تلویزیون و هرجای دیگر بر سر کار فریاد می زنند ، زیرا آنها قادر به اداره این سیستم نیستند.

داکتر غنی چنان بازی قدرتمندی با جامعه بین المللی انجام داد که جامعه بین المللی و طالبان اکنون درک کردند که او به جای مبارزه با آنها که خواسته جامعه بین المللی بود ، اکنون بین مردم و طالبان فاصله ایجاد کرده است. سیستم مدرن دلیل این استراتژی قوی این بود که جامعه بین المللی به هر دو طرف کمک می کرد و نمی خواستند جنگ به پایان برسد. غنی دیگر نمی خواست پایه های مردم افغانستان را خراب کند و خونریزی را دوست نداشت. او همین اظهارات را کرده است.

اکنون طالبان تلاش می کنند تا جامعه بین المللی را سر پا نگه دارند و از طرف دیگر طالبان به جامعه بین المللی گفته اند که می توانند به خوبی حکومت کنند به نظر نمی رسد چنین باشد زیرا آنها از حکومت مدرن ناتوان هستند.

در ادامه متن این کاربر فیس بوکی می خوانیم افغان های تحصیل کرده در حال فرار هستند ، طالبان سعی می کنند آنها را در کشور نگه دارند ، اما مشکل دیگر این است که نیمی از افراد تحصیل کرده زن هستند که سیستم مدرن را می شناسند و با آنها مشکل دارند.

این بدان معناست که طالبان وارد جنگ دیگری شده اند و مشخص نیست که آنها در این جنگ پیروز خواهند شد یا خیر ، فقط زمان آن را نشان می دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا