• انتشار: ۲۹ میزان ۱۴۰۰
  • ساعت: ۰۱:۱۲
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 66167
پرینت

بازگشت اجباری و با خشونت پناهجویان افغان از مرز لهستان به کشور بلاروس

سازمان عفو بین الملل با انتقاد از عملکرد دولت لهستان در مواجهه با ورود پناهجویان به این کشور گفته است دولت لهستان ۱۷ مهاجر افغان را امروز چهارشنبه مجبور به بازگشت به کشور بلاروس کرد.

سازمان عفو بین الملل در بیانیه ای گفته است که نسبت به گزارش ها مبنی بر گیرماندن دست کم ۳۲ پناهجوی افغان در مرز بلاروس- لهستان طی مدت دو ماه گذشته و بازگشت اجباری ۱۷ تن از آنان به بلاروس که امروز چهارشنبه قصد ورود به لهستان را داشتند ابراز نگرانی می کند.

مقام های لهستان نیز تایید کرده اند که نیروهای سرحدی آنان از قوه قهریه برای بازگشت دادن ۱۷ تن از این پناهجویان به خاک بلاروس استفاده کرده اند.

براساس گزارش ها، ۱۷ تن از این پناهجویان افغان که طی دو ماه گذشته را بدون هیچ امکانات اولیه در مرز بلاروس – لهستان گیر مانده بودند، امروز چهارشنبه قصد ورود به کشور لهستان را داشتند.

این گروه ۱۷ نفره از پناهجویان افغان که یک کودک خردسال نیز میان آنان است، امروز چهارشنبه پس از عبور از سیم های خاردار مرز لهستان، توسط نیروهای سرحدی این کشور بازداشت شده و پس از چندین ساعت بازداشت به کشور بلاروس بازگشت اجباری داده شدند.

سازمان عفو بین الملل اضافه می کند که این گروه پیش تر هم تلاش کرده بود تا وارد کشور لهستان گردد اما توسط مقام های سرحدی لهستان مجبور به بازگشت به بلاروس شده بود.

یک مقام سازمان عفو بین الملل در این خصوص گفته است: «این گروه از پناهجویان افغان طی دو ماه گذشته در نقطه مرزی بلاروس- لهستان در شرایط بسیار وحشتناکی سپری کرده اند. خشونت امروز (مقام های لهستان) و بازگشت اجباری آنها به کشور بلاروس یک سیلی به صورت قوانین بین المللی و قوانین حقوق بشری برای حق درخواست پناهندگی بود.»

وی افزود: «اقدام امروز صراحتا هدایت های صریح یک دادگاه حقوق بشری اروپا به مقام های دولت لهستان برای کمک به پناهجویان و جلوگیری از بازگشت اجباری آنها به بلاروس را نادیده گرفته است. قوانین در این خصوص واضح بود. بدون بررسی وضعیت پناهجویان بازگشت اجباری آنها غیرقانونی است.»

لازم به ذکر است که در تارخ ۲۵ اگست سال جاری یک دادگاه حقوق بشر در اروپا به لهستان دستور داد به این گروه ۳۲ نفره از پناهجویان افغان که در مرز میان بلاروس و لهستان گیر مانده اند، غذا، آب، لباس و امکانات صحی و حتی الامکان سرپناه بدهد.

یک ماه بعد، دادگاه دوباره به این کشور دستور داد تا اطلاع ثانوی به کمک به این پناهجویان بپردازد و تا زمانی که آنها در خاک لهستان حضور دارند، اجازه بازگشت اجباری آنها را ندارد.

با این وجود، ۱۷ تن از این پناهجویان امروز مجبور به بازگشت به خاک بلاروس شدند.

از طرفی مقام های لهستان می گویند از ماه سپتامبر تاکنون دست کم ۵ پناهجو از کشورهای مختلف جان خود را در نقطه مرزی این کشور با بلاروس از دست داده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.