اجتماعیِتیتر یک

بازگشایی دانشگاه ها با تفکیک جنسیتی؛ محصلین در نوبت های جداگانه به صنف های درسی می روند

مولوی عبدالباقی حقانی سرپرست وزارت تحصیلات عالی طالبان در سفر به ولایت هرات، ضمن اعلام بازگشایی دانشگاه ها به روی محصلان اعم از طبقه ذکور و اناث، گفت که حضور محصلان در دانشگاه ها به صورت تفکیک جنسیتی خواهد بود.

آقای حقانی در مراسمی با حضور مولوی نوراحمد اسلام جار والی طالبان در هرات، مولوی محمد بشر حلیمی رئیس شورای علمای هرات و روسای برخی ادارات دولتی و استادان دانشگاه هرات گفت که دانشگاه ها به روی تمامی محصلین اعم از طبقه ذکور و اناث باز شده اند.

وی گفت که محصلان طبقه اناث در نوبت قبل از ظهر به تحصیل خواهند پرداخت و محصلان ذکور نیز در نوبت بعد از ظهر می توانند به کلاس های درسی خویش حاضر شوند.  

داکتر سلطان احمد ترکی، معاون علمی دانشگاه هرات ضمن خوشحالی از آغاز دروس دانشگاه ها، پیرامون برنامه های دانشگاه هرات صحبت کرد و از محصلین خواست که به دروس خویش حاضر شوند.

مولوی نور احمد اسلام‌جار والی طالبان در هرات نیز با آغاز دروس در دانشگاه هرات ابراز خوشحالی نموده و از دانش آموزان خواست که در رشته تحصیلی خود متخصص شوند.

والی هرات گفت که جوانان باید در کنار علوم دینی، علم تکنالوژی را نیز فرا بگیرند، و اداره محلی هرات در کنار وزارت تحصیلات عالی کشور حامی محصلان خواهد بود.

لازم به ذکر است که مسئله امکان ادامه تحصیل زنان و دختران در افغانستان در دانشگاه ها و لیسه ها یکی از موضوعات مورد بحث طی دست کم شش ماه گذشته بوده است.

امارت اسلامی پس از تسلط دوباره بر افغانستان اعلام کرد تا زمانی که فضای مناسب اسلامی برای دختران در دانشگاه ها و لیسه ها فراهم نگردد، آنان اجازه تحصیل نخواهند داشت.

اما امارت اسلامی روز گذشته (شنبه ۷ حوت) اعلام کرد که دانشگاه ها به روی تمامی محصلین باز شده است و محصلان طبقه اناث نیز می توانند به کلاس های درسی خویش حاضر شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا