• انتشار: 17 فوریه 2020
  • ساعت: 09:34
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 41679
پرینت

بازشماری آراء جنجالی و خط نشان تیم ثبات و همگرایی!

وجود بیشتر از ۱۰۲ هزار رای خارج از زمان که بر اساس طرزالعمل کمیسیون انتخابات آرای که قبل از ساعت ۷ صبح و ۵ عصر در روز انتخابات به صندو‌قها انداخته شده‌اند، بی اعتبار است و تیم “ثبات و همگرایی” نیز خواستار اجرایی شدن این طرزالعمل است، این تیم می‌گوید کمیسیون انتخابات این آرا را در جمع آرای معتبر به حساب آورده است.

کمیسیون انتخابات افغانستان اعلام کرد بازشماری و بررسی بخشی از آرا را براساس تصمیم کمیسیون بررسی شکایت‌های انتخاباتی آغاز کرده است. تیم انتخاباتی “ثبات و همگرایی” به رهبری عبدالله عبدالله گفته این روند برای این ستاد قابل قبول نیست.

کمیسیون انتخابات افغانستان اعلام کرده است فقط تصمیم‌های کمیسیون رسیدگی به شکایت انتخاباتی را عملی خواهد کرد و این روند می‌تواند زمینه را برای اعلام نتایج انتخابات فراهم کند.

تیم “ثبات و همگرایی” می‌گوید که بدون نهایی شدن تصامیم کمیسیون شکایات انتخابی، بازشماری و بررسی توسط کمیسیون انتخابات با تعبیرهای که این کمیسیون از روند دارد، برای آنها قابل پذیرش نیست.

براساس اعلام کمیسیون انتخابات این روند در ولایت‌های سرپل، قندهار، کابل، غزنی و هلمند آغاز و در ولایت‌های غزنی، هلمند و سرپل به پایان رسیده است.

کمیسیون همچنین تاکید کرده که روند بررسی ویژه در دفتر مرکزی کمیسیون مستقل انتخابات با حضور ناظران شکایات انتخاباتی و تیم‌های انتخاباتی در کابل جریان دارد.

فضل احمد معنوی، از اعضای ارشد تیم “ثبات و همگرایی” دیروز یکشنبه، ۲۷ دلو در یک نشست خبری در کابل گفت این تیم در تفتیش ویژه آرا که امروز از سوی کمیسیون مستقل انتخابات آغاز شده، شرکت ندارد. آقای معنوی گفت کمیسیون انتخابات هشدار داده که حتی بدون حضور نمایندگان کمیسیون شکایات انتخابات و ناظران به این روند ادامه خواهد داد، که این تصمیم به گفته او کار را پیچیده ساخته است.

او مدعی شد که کمیسیون انتخابات قبلا دو هزار و ۴۲۳ محل را که دارای آرای بدون اطلاعات بیومتریک بود، بررسی و بازشماری کرده و آرای ۲۹۸ محل را که فاقد علامت بیومتریک بودند، وارد سیستم کرده است که برای آنها پذیرفتنی نیست.

آقای معنوی گفت که تمام محل‌های مورد شکایت که شامل “۱۳۷ هزار آرای مشکوک” و “۱۰۲ هزار رای خارج از زمان” بود، کمیسیون بررسی شکایت‌های انتخاباتی دستور به بررسی نمونه‌ای داده که برای این تیم قابل قبول نیست.

او گفت تیم به رهبری آقای عبدالله این روند را قبول نخواهد کرد “و تاوان و مسئولیت آنرا باید نهادهایی بپذیرند که رای مردم را نادیده گرفته‌اند”.

حوا علم نورستانی، رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان می‌گوید که اکنون روند بررسی و بازشماری برای مشخص شدن ۱۳۷ هزار و ۱۰۲ هزار رای در مرکز و ولایت‌ها آغاز شده است.

او گفت که روند بررسی و بازشماری بزودی تمام خواهد شد و درصورتی که مشکل پیش نیاید در کمترین فرصت نتایج نهایی انتخابات اعلام خواهد شد.

‫در همین حال حزب وحدت اسلامی به رهبری محمد کریم خلیلی که از حامیان آقای عبدالله است، اعلام کرده درصورت تایید شدن نتیجه ابتدایی انتخابات که این حزب آنرا تقلبی خوانده، تیم “ثبات و همگرایی” حکومت موازی اعلام خواهد کرد. این حزب گفته از موضع چند روز پیش ژنرال دوستم که حرف مشابهی گفته بود، حمایت می‌کند.

وجود بیشتر از ۱۰۲ هزار رای خارج از زمان که بر اساس طرزالعمل کمیسیون انتخابات آرایی که قبل از ساعت ۷ صبح و ۵ عصر در روز انتخابات به صندو‌قها انداخته شده‌اند، بی اعتبار است و تیم “ثبات و همگرایی” نیز خواستار اجرایی شدن این طرزالعمل است، این تیم می‌گوید کمیسیون انتخابات این آرا را در جمع آرای معتبر حساب کرده است.

کمیسیون انتخابات در جواب تیم ثبات و همگرایی گفته که شرکت درمولوگ آلمانی که در قسمت فنی کمیسیون انتخابات را یاری می‌رساند، گزارش داده که تنظیم دستگاه های بیومتریک به صورت دستی بوده و در محل‌هایی که دستگاه ها به اینترنت وصل نبوده زمان و تاریخ با مشکل مواجه بوده است.

کمیسیون افزوده که این بی‌نظمی زمانی در هفت هزار و ۳۵۴ محل دیده شده است. زمان رای گیری که در این محلها ثبت شده از هشت دلو/ بهمن ۱۳۹۸ آغاز و تا هفتم قوس/آذر ۱۳۹۷ در ۳۴ ولایت ثبت شده است.

کمیسیون شکایات انتخاباتی در مورد ۱۰۲ هزار رای که گفته می‌شود خارج از زمان رای دهی، ثبت شده است، نیز تصمیم به تفتیش نمونه‌ای گرفته است.

براساس اعلام این کمیسیون پانزده درصد این آرا که شامل ۱۱۰۳محل می‌شود به بررسی ویژه می‌رود و اگر ۶۵ درصد این نمونه دارای معلومات بیومتریک، ژورنال(گزارش روز رای دهی) و ورق نتیجه کاغذی بود، همه آرا معتبر و در غیر آن همه ۱۰۲ هزار رای باطل می‌گردد.

جنجال ۱۳۷ هزار رای

بخشی دیگر از آرا که تیم “ثبات و همگرای| بر آن اعتراض دارد، شامل ۱۳۷ هزار رای قرنطین‌شده است که به گفته آنان بدون اطلاع تیم‌های انتخاباتی وارد محاسبه نهایی و آرای معتبر شده است.

کمیسیون انتخابات در این باره توضیح داده که تفاوت دیگر در ۱۶۸ هزار رای، در چهار هزار و ۵۶۳ محل است. تعداد رای دهندگان طی مراحل شده در این محلها با شمار معلوماتی که دستگاه بیومتریک داده مساوی نیست.

کمیسیون انتخابات افزوده که در یک هزار و ۴۶۶ محل رای دهی شمار رای‌دهندگان و شمار اطلاعات بیومتریک رای‌دهندگان با هم تفاوت دارند. در این محل‌ها شمار رای‌دهندگان نسبت به اطلاعات بیومتریک که به سرور مرکزی منتقل شده بیشتر است. کمیسیون شمار این آرا را بیشتر از ۳۰ هزار رای اعلام کرده است.

کمیسیون انتخابات افغانستان همچنین افزوده که در سه هزار و ۹۷ محل دیگر شمار رای دهندگان نسبت به معلومات بیومتریک انتقال داده شده به سرور مرکزی کمتر است. این تفاوت بیشتر از ۱۶۸ هزار رای است. کمیسیون گفته که براساس لایحه‌ها و طرزالعملها فقط اطلاعات بیومتریک را معتبر می‌داند، در نتیجه فقط ۱۳۷ هزار رای که معلومات بیومتریکی دارد را معتبر دانسته است.

تصمیم کمیسیون شکایات انتخاباتی

کمیسیون شکایات انتخاباتی می‌گوید برای تعیین سرنوشت ۱۳۷ هزار آرای مشکوک، تصمیم گرفتند که ده درصد این آرا که شامل ۳۰۹ محل می‌شود، به تفتیش ویژه برود، اگر ۶۵ درصد این آرای نمونه‌ای دارای معلومات بیومتریک، ژورنال (گزارش از روند رایدهی) و ورق نتیجه کاغذی بودند، همه آرا معتبر شناخته می‌شود و در غیر آن همه ۱۳۷ هزار رای به تفتیش ویژه رفته و آرایی که این معیار را داشته معتبر و آرای بدون این معیارها، باطل خواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.