• انتشار: 5 دسامبر 2020
  • ساعت: 13:03
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 51619
پرینت

بازسازی بندر بیروت حدود ۲میلیارد و ۵۰۰میلیون دالر هزینه دارد

بانک جهانی، سازمان ملل و اتحادیه اروپا در گزارشی، اجرای طرح اصلاح، بهبود شرایط اقتصادی و بازسازی ناشی از انفجار بندر بیروت، را بیش از ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار برآورد نمودند.

 به نقل از  The Daily Star براساس داده های مجموعه بانک جهانی، سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا روز گذشته (۴نوامبر)  اعلام شد، اجرای طرح اصلاح، بهبود شرایط اقتصادی و بازسازی ناشی از انفجار بندر بیروت، بیش از دو میلیارد و ۵۰۰ میلیون دالر هزینه  خواهد داشت.

نمایندگان این سه مؤسسه در کنفرانس مطبوعاتی در بیروت که همزمان با چهارمین ماه از انفجار مهیب بندر بیروت در مقر سازمان ملل متحد در این شهر برگزار شد، اعلام کردند:« هزینه اصلاح و بازسازی بندر بیروت در این چارچوب حدود دو میلیارد دالر بقیه برای بهبود شرایط زندگی شهروندان آسبب دیده  برآورد شده است.»

این سه نهاد اعلام کردند:«حمایت بین‌المللی از اولویت‌های بازسازی بندر بیروت که در این چارچوب مشخص شده است، به توان دولت بیروت برای تحقق اصلاحاتی شفاف بستگی دارد.»

لبنان از سال گذشته میلادی و به دنبال کاهش شدید لیره واحد پول این کشور، کاهش شدید ذخایر ارزی و افزایش رشد بیکاری و فقر، فروپاشی اقتصادی بی‌سابقه‌ای را تجربه می‌کند. شیوع ویروس کرونا و پس از آن انفجار بندر بیروت نیز شرایط این کشور را بحرانی‌تر کرده است.

انفجار مهیب بیروت که ۴ آگست رخ داد، بیش از ۲۰۰ کشته و ۶ هزار زخمی برجای گذاشت. ۳۰۰ هزار نفر نیز به دلیل تخریب خانه و کاشانه‌ خود آواره شدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.