• انتشار: ۱۹ عقرب ۱۴۰۰
  • ساعت: ۰۲:۱۶
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 67561
پرینت

بازرس پنتاگون: هیچ خانه امنی متعلق به گروه داعش در نزدیکی فرودگاه کابل پیدا نشد

نظامیان آمریکا اذعان کرده اند که هیچ خانه مخفی متعلق به گروه داعش را که در نزدیکی میدان هوایی کابل باشد پیدا نکرده اند؛ هواپیمای بی سرنشین آمریکایی به ظن وجود چنین خانه ای یک خانواده غیرنظامی افغان را هدف حمله خود قرار داد.

نظامیان آمریکا اذعان کرده اند که هیچ خانه مخفی متعلق به گروه داعش را که در نزدیکی میدان هوایی کابل باشد پیدا نکرده اند؛ هواپیمای بی سرنشین آمریکایی به ظن وجود چنین خانه ای موتر «زمری احمدی» یک تبعه افغان را هدف قرار داد که در آن حمله زمری احمدی به همراه ۹ عضو خانواده اش به شمول هفت کودک جان باختند.

جنرال «سمیع سعید» بازرس وزارت دفاع آمریکا به نیویورک تایمز گفته است که پس از انجام تحقیقات بر دوسیه حمله هواپیمای بی سرنشین نظامیان آمریکا بر یک خانواده افغان در تاریخ هفتم سنبله سال جاری، دریافته است که هیچ «خانه امنی» در نزدیکی میدان هوایی کابل یافت نشده که مورد استفاده گروه داعش باشد.

یک هواپیمای بی سرنشین نظامیان آمریکایی سه روز پس از حمله مرگبار گروه داعش در مقابل دروازه ورودی میدان هوایی کابل، یک موتر ملکی را در همان نزدیکی میدان هوایی کابل هدف قرار داد.

جنرال سمیع سعید گفت که گزارش های استخباراتی به نظامیان آمریکایی مستقر در منطقه حاکی از آن بود که گروه داعش از یک خانه در نزدیکی میدان هوایی کابل برای طرح ریزی و اجرای عملیات بعدی خود استفاده می کند.

نظامیان آمریکایی گمان می کردند که یک موتر حامل افراد تندرو داعش را تعقیب کرده و هدف قرار داده اند.

اما داخل موتر، زمری احمدی یک تن از همکاران سابق یک نهاد امدادرسان آمریکایی به همراه اعضای خانواده اش بود.

خانه ای که نظامیان آمریکایی گمان می کردند متعلق به گروه داعش است، نیز در واقع متعلق به رئیس زمری احمدی بوده و آن روز آقای احمدی برای گرفتن یک دست لپ تاپ به آن خانه رفته بود.

بازرس وزارت دفاع آمریکا اما می گوید: «این خطا، خطای استخباراتی نبود؛ بلکه فقط اطلاعات دقیق نبود.»

جنرال سمیع سعید پیش تر در گزارش خود در این خصوص عنوان کرده بود که در حمله هواپیمای بی سرنشین نظامیان آمریکایی بر یک خانواده افغان، هیچ پروتوکل نظامی و جنگی زیر پا گذاشته نشده و صرفا یک اشتباه غم انگیز بوده است.

گفته های این بازرس وزارت دفاع آمریکا با واکنش های داخلی و خارجی فراوانی مواجه شد.

از جمله، سخنگوی وزارت خارجه چین ضمن انتقاد از این گزارش گفت که نتیجه این تحقیق بار دیگر نشان دهنده سیاست های دو گانه آمریکا در برابر مسایل حقوق بشری است.  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.