• انتشار: ۶ عقرب ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۴:۵۱
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 66705
پرینت

بازبینی آمریکا از عملیات تخلیه؛ از تجربه این عملیات در موارد مشابه استفاده می شود

وزیر خارجه آمریکا ضمن دستوری برای بازبینی از روند گذشته عملیات تخلیه شهروندان آمریکایی و افغان های آسیب پذیر از فرودگاه کابل گفته است که این عملیات، درس هایی به آمریکا داد که اگر بار دیگر در نقطه از دنیا اتفاق مشابهی رخ داد، آمریکا آماده باشد.

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا روز گذشته (چهارشنبه ۵ عقرب) طی دستوری گفت روند گذشته عملیات تخلیه شهروندان آمریکایی و افغان های آسیب پذیر از فرودگاه کابل پس از سقوط دولت پیشین و روی کار آمدن مجدد طالبان مورد بازبینی قرار می گیرد.

لازم به ذکر است که پس از سقوط دولت پیشین و وارد شدن طالبان به کابل در تاریخ ۱۵ اگست، آمریکا از طالبان ۱۵ روز مهلت خواست تا شهروندانش و افغان های آسیب پذیر را خارج سازد.

با وجود اینکه همچنان شماری از شهروندان آمریکایی و یا افغان هایی که اقامت و یا ویزای آمریکا را دارند و یا دیگر افغان هایی که از نظر آمریکا، آسیب پذیر محسوب می شوند، در افغانستان مانده اند، جو بایدن از تمدید عملیات تخلیه فراتر از تاریخ ۳۱ اگست خودداری کرد.

روند عملیات تخلیه که در آن شماری از کشورهای دیگر به شمول آلمان، انگلیس و ایتالیا نیز حضور داشتند، با هرج و مرج های فراوانی روبرو بود و انتقاد بسیاری ها را برانگیخت.

مقام های نظامی ارشد آمریکا اما از این روند دفاع کرده و آن را موفق دانستند.

اما آنتونی بلینکن وزیرخارجه آمریکا روز گذشته چهارشنبه در یک موسسه خدمات خارجی در ویرجینا که در آن برخی از سناتوران و دیپلمات های آمریکایی حضور نیز داشتند، با اشاره به روند این عملیات گفت: «از فرصتی که بدست آمده یاد می گیریم که در آینده بهتر رفتار کنیم.»

آقای بلینکن ضمن دفاع و تحسین از روند عملیات تخلیه در فرودگاه کابل، افزود که دولت آمریکا باید از این تجربه، چیزهای جدید یاد بگیرد که در آینده اگر با موارد مشابه در جای دیگری از دنیا مواجه شد بهتر عمل کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.