اجتماعی

بازار جعل و چاقاق؛ فروش تهدیدنامه طالبان و توصیه‌نامه خارجیان

با روی آمدن طالبان، بیشتر بازار کار و اشتغال سقوط کرد، تاجران از جان ‌و مال خود و فعالان اجتماعی از قتل و مجازات‌های احتمالی این گروه می‌هراسند و به دنبال راه‌چاره‌ای و در نهایت خروج از کشور هستند.

تعداد محدودی توانستند از برنامه تخلیه از کابل مستفید شوند، صدها هزار انسان دیگر در دست سرنوشت گیر کرده و بیرون‌شدن از افغانستان بزرگ‌ترین آرزوی‌شان شده است.

به نقل از کابل ویس، در این میان کار قاچاق‌چیان انسان و جعل‌کاران به شدت رونق گرفته و امیدی شده برای هزاران گیرمانده در کشور.

تا همین دو ماه پیش رفتن قانونی به آسیای مرکزی تنها با یک‌صد و دوصد دالر ممکن بود، اما این‌روزها مردم بیچاره برای رسیدن به تاجیکستان حاضر به پرداخت یک‌هزار دالر هستند تا از راه قاچاق بروند.

این

کار چاقاق‌بران تنها این نیست، آنها از دیر زمان تاکنون به مردم تهدیدنامه از سوی طالبان درست می‌کردند تا کیس پناهندگی در سازمان ملل پذیرفته شود، بیشتر این تهدیدنامه‌ها با پرداخت ۴۰۰ تا ۶۰۰ دالر مهر اصلی یکی از فرماندهان طالبان بر آن می‌خورد. اکنون اما این فرماندهان نرخ مهر خود را کمتر کرده‌اند چیزی در حد ۱۰۰ دالر، حالا بیشتر کسانی‌که یکی دو روز دنبال تهدیدنامه باشند با همکاری قاچاق‌بران انسان و جعل‌کاران اسناد می‌توانند در بدل ۱۰۰ تا ۲۰۰ دالر تهدیدنامه‌ای دریافت کنند.

بازار کار اینها، محدود به دو مورد بالا نیست، آنها اکنون با شرکت‌های امریکایی و اروپایی‌هم در ارتباط و همکاری تنگاتنگ می باشند. به‌جای ویزا، اما می‌توانند توصیه‌نامه و تقدیرنامه‌های از آن شرکت‌ها برای مشتریان‌شان تهیه کنند، تا خودشان ویزا بگیرند. این کار در روزهای اخیر رونق گرفته و همه فکر می‌کنند بلیط طیاره‌شان همان برگه‌ای به نام توصیه‌نامه که جعل‌کاران برای‌شان می‌گیرند می باشد.

به هر روی، وضعیت همین است، با گذشت هر روز نسخه‌های جدیدی از قاچاق و جعل وارد بازار می‌شود و مردم‌ که در اوج ناامیدی هستند با پرداخت پول‌های زیاد این نسخه‌ها را تجربه می‌کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا