• انتشار: ۳ ثور ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱۲:۴۰
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 27726
پرینت

باختر بانک به بانک اسلامی افغانستان تغییر کرد

بانک مرکزی افغانستان جواز اولین «بانک اسلامی افغانستان» را به «باختر بانک» اعطا کرد و نام این به بانک به «بانک اسلامی افغانستان» تغییر کرد.

بانک اسلامی افغانستان اولین بانک در افغانستان خواهد بود که تمام امورات کاری اش را بر اساس شریعت دین اسلام اجرا می کند.

لازم به ذکر است که گروه عزیزی در سال ۲۰۰۹ باختر بانک را خریداری نمود و هم اکنون این گروه تصمیم گرفته که بانکداری اسلامی را جایگزین بانک داری عادی این بانک کند.

فیضان احمد رئیس اداره مالی بانک اسلامی افغانستان گفت که بانک مرکزی افغانستان اولین جواز بانکداری اسلامی را به این بانک پس از تکمیل اسنادش اعطا کرد.

فعالیت‌های بانک اسلامی افغانستان قرار است مبنی بر اقتصاد اسلامی و عاری از سود باشد، محصولات و خدمات بانکداری اسلامی از قبیل معاملات مرابحه، مشارکه، مضاربه، اجاره وغیره را بر اساس شریعت اسلامی و استانداردهای مالی اسلامی (آیوفی) به پیش برد.

بخش بانکداری افغانستان بسیار کوچک است، اما با وجود جامعه سنتی و مذهبی، سران این بانک انتظار دارند که این سیستم جدید از بانکداری که مطابق با شریعت اسلامی فعالیت می کند، توجه بیشتری از سوی مردم جلب کند.

براساس آمار سران بانکداری اسلامی افغانستان، تنها ۵٫۷ فیصد جمعیت افغانستان از سیستم بانکداری استفاده می کنند.

لازم به ذکر است که سیستم بانکداری اسلامی پیش از این نیز توسط برخی از شرکت های مالی افغانستان ارائه می گردیده، اما اولین بار است که یک بانک به طور کاملا اسلامی مانند کشورهای مالزی، پاکستان و بحرین تصمیم به فعالیت دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.