• انتشار: 15 دسامبر 2019
  • ساعت: 12:37
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 39993
پرینت

بابر فرهمند: این بار می خواهند قیصاری را بکشند

عنایت‌الله بابر فرهمند از افراد نزدیک به جنرال عبدالرشید دوستم، اقدام حکومت برای بازداشت نظام‌الدین قیصاری را سیاست ضد تباری خوانده و گفته قیصاری را فریب دادند و حال می‌خواهند او را بکشند.

فرماندهی پولیس بلخ تایید کرد نیروهای امنیتی، شب گذشته (شنبه ۲۳ قوس) اقامتگاه نظام‌الدین قیصاری در شهر مزار شریف را محاصره کرده و درگیری میان نیروهای امنیتی و محافظان قیصاری ادامه دارد.

اما عنایت‌الله بابر فرهمند معاون اول ستاد انتخاباتی داکتر عبدالله عبدالله و از افراد نزدیک به جنرال عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست جمهوری به این اقدام حکومت به شدت واکنش نشان داده است.

آقای فرهمند در این باره در صفحه فیسبوکش نوشت:”جنگ نامتوازن در قالب اخلاق یک حکومت نمی‌گنجد. اگر حکومت بخاطر کشتن‌اش رها کرده بود، اگر بخاطر استعمال برعلیه خودگی‌هایش آزاد ساخته بود، اگر بخاطر ایجاد آشوب سلاح‌اش داده بود و اگر به عنوان چوب سوخت استفاده می‌کرد، این شیوه‌ی کشتن انسانی و اسلامی نیست. این سیاست حذف همراه با ایجاد رعب و وحشت در عمق محل رهایشی یک شهر بزرگ پذیرفتنی نیست. در آن شهر سالهاست لچکها حکم میراند. انسان میکشند، اختطاف میکنند، دزدی میکنند، بی‌ناموسی میکنند، جزیه میگیرند، زمین غصب میکنند و صدها جنایت دیگر را علنی انجام میدهند آیا کدام روز کسی از آنها اینچنین محکمه‌ی صحرایی شده است؟

او افزود:”همین چند ماه قبل یکی از لچکهای مشهور آن شهر بالفعل دستگیر و با تعقیب پلیت به پلیت کاروان پولیس به خانه اش فرار کرد، روزها ‌خانه‌اش محاصره بود اما چرا یک فیر صورت نگرفت”.

آقای فرهمند گفت:” تمام مردم شهر میداند که جرایم انجام یافته در بلخ اصلا قابل مقایسه با اعمال این مرد ساده و فریب‌خورده نیست. اما چرا یک شب و روز است که حکومت بجای هدف قرار دادن دشمنان نظام تمام تانک، توپ، راکت و حتی هلیکوپترهارا در قلب یک محل رهایشی برعلیه یک فردی‌که زمانی برعلیه دشمنان این نظام میرزمید استفاده میکند”.

وی افزود:” این تطبیق قانون نیست بلکه تحریق قانون است. در هیچ کشور دنیا که دارای یک نظام نسبی حکومتداری باشد با یک غاصب زمین اینچنین برخورد نامتوازن و غیر انسانی صورت نمیگیرد”.

او تاکید کرد:”واضح است که جرم این شخص فراتر از غصب زمین است و ریشه به عقده‌های مرتبط به تبارش دارد. این عقده‌های گندیده و پندیده‌ی شما این نظام و این کشور را به پرتگاه سقوط میبرد. تا ابد این ملت واحد را برعلیه یکدیگر قرار میدهد. تاریخ گواه است که اینچنین سیاستهای ضد تباری و ضد بشری ناکام و بدنام بوده است. شما نیز در ردیف همان زعمای ناکام و بدنام دفن تاریخ خواهید شد”.

گفتنی است نظام‌الدین قیصاری فرمانده پیشین نیروهای خیزش مردمی در ولسوالی قیصار ولایت فاریاب، یک سال پیش در شهر میمنه مرکز ولایت فاریاب توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به کابل انتقال داد شد و نزدیک به شش ماه در بند امنیت ملی به سر می‌برد. او متهم به زورگویی، قتل و غارت شده بود.

قیصاری چند ماه پیش و با نزدیک شدن انتخابات ریاست جمهوری آزاد شد و دلیل آزادی او نیز تاهنوز مشخص نشده است. او پس از رهایی خودش را رهبر حزب جنبش ملی افغانستان که رهبری آن را جنرال عبدالرشید دوستم به عهده دارد اعلام کرد و بارها در کاروزارهای انتخاباتی به شدت به جنرال دوستم تاخت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.