• انتشار: 31 آگوست 2015
  • ساعت: 23:01
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 2139
پرینت

این تصمیم سران طالبان بود تا مرگ ملا عمر تا زمان خروج نیروهای خارجی از کشور پنهان بماند

طالبان امروز در وبسایت رسمی خود نگاشتند که سران کلیدی این گروه تصمیم گرفته بودند تا مرگ ملا محمد عمر رهبر این گروه را تا زمان خروج نیروهای خارجی از افغانستان پنهان کنند.

ماه پیش بود که خبر مرگ ملا محمد عمر میان رسانه ها منتشر شد اما از اینکه این رهبر طالبان در کجا و چه وقت مرده است کسی اطلاعی نداشت، تا اینکه امروز طالبان برای اولین بار مرگ وی را در تاریخ ۲۳ آپریل ۲۰۱۳ اعلام کردند.

طالبان زمان دقیق مرگ ملا عمر را امروز در مقاله ای ۵۰۰۰ کلمه ای منتشر کردند که در آن به معرفی ملا اختر منصور که زمانی معاون ملا عمر بود و هم اکنون به رهبران طالبان انتخاب شده نیز پرداختند.

گفتنی است که انتخاب وی به عنوان رهبر جدید طالبان با مخالفت های بسیاری از سوی برخی سران طالبان مواجه شده است.

طالبان در بیانیه امروز خود همچنین گفتند پنهان کردن مرگ ملا عمر دقیقا مصادف بود با خروج نیروهای خارجی از افغانستان و انتقال قدرت به نیروهای امنیتی افغانستان، و این خود یک مسابقه قدرت میان نیروهای خارجی و مجاهدین بود.

لازم به ذکر است که ایالات متحده آمریکا در سال ۲۰۰۱ با اتهام مبارزه با تروریسم به افغانستان هجوم آورد و طالبان را از قدرت کنار زد، از آن زمان تاکنون، طالبان در جنگ با دولت افغانستان و نیروهای خارجی بوده است.

اکثر سربازان ناتو بجز تعداد اندکی که مسئولیت آموزش نیروهای امنیتی افغان را به عهده دارد، در اواخر سال ۲۰۱۴ کشور را ترک کردند.

بیانیه امروز طالبان که گفته می شود توسط حامیان سرسخت ملا منصور نیز کنترل می شد بیشتر به معرفی و حمایت ملا اختر منصور پرداخته است.

آنان نوشتند شمار زیادی از عالمان دینی و هزاران نفر برای حمایت از ملا اختر منصور با او بیعت کردند.

همچنین در این اعلامیه، مختصری از زندگی ملا اختر منصور نیز نوشته شده بود که وی را ساده پوش، کم حرف و منتفر از افراط گرایی اعلام کردند.

این اعلامیه تولد ملا اختر منصور را در سال ۱۹۶۱ در ولایت قندهار می داند که تحصیلات ابتدایی خود را نیز پیش از هجوم شوروی در این ولایت به اتمام رسانیده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.