• انتشار: 12 اکتبر 2019
  • ساعت: 18:00
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 38592
پرینت

اینجا مجلس است یا خانه شخصی؟ نشست علنی امروز مجلس برگزار نشد

بر اساس اصول وظایف داخلی، نشست‌های علنی مجلس سه روز در هفته باید برگزار شود؛ اما نشست امروز شنبه مجلس به دلیل نبود آجندا برگزار نشد.

طبق اصول قرار بود امروز شنبه (۲۰ میزان) نشست علنی مجلس برگزار شود؛ اما نشست علنی امروز مجلس به دلیل نبود آجندا برگزار نشد.

علی اکبر جمشیدی یکی از اعضای مجلس صبح امروز به خبرنگاران گفت او جهت اشتراک در نشست عمومی به مجلس آمده ولی با دروازه‌های بسته تالار مواجه شده است. او گفت نشست علنی به دلیل نبود آجندا برگزار نشده است و کمیته روئسا گفته نمایندگان امروز باید در کمیسیون‌ها کار کنند.

او خاطر نشان کرد جلسات کمیسیون‌ها نیز به خاطر اینکه امروز نوبت کاری کمیسیون‌های مجلس سنا است، جای برای برگزاری نشست نداشت. هرکدام از کمیسیون‌های دو مجلس به شکل نوبتی از یک محل برای برگزاری نشست‌های خود استفاده می‌کنند.

با این وجود، امیرخان یار معاون اول مجلس با شماری از نمایندگان دیگر روی موضوع برخورد دیشب پولیس با برخی نمایندگان به صورت خصوصی و سری در تالار عمومی نشست برگزار کرده بود.

برگزاری این نشست که اضطراری و غیر رسمی خوانده می‌شد با واکنش برخی نمایندگان مجلس مواجه شد.

رمضان بشردوست یک عضو منتقد مجلس گفت: “برخی نمایندگان خانه ملت را به خانه شخصی تبدیل کرده‌اند و با برگزاری جلسه غیر قانونی در تالار عمومی مجلس می‌گویند چرا پولیس قانون را تطبیق کرده و در سطح شهر موترهای نمایندگان را بازرسی می‌کند.”

آقای بشردوست با اشاره به این که شب گذشته نیز شماری از نمایندگان به شکل غیر قانونی نشست اضطراری برگزار کرده بودند تاکید کرد در تاریخ پارلمان افغانستان و تمامی کشورهای جهان این مساله بی‌سابقه است که نمایندگان به خاطر تطبیق قانون بالای خودشان نشست اضطراری برگزار کنند.

او افزود، نمایندگان مجلس در حالی در تلاش گریز از قانون اند که اتهام‌هایی وجود دارد که در برخی موارد افراد انتحاری در موترهای زره تعدادی از نمایندگان از یک محل به محل دیگر انتقال داده شده‌اند.

عبدالقیوم سجادی دیگر عضو مجلس نیز در مورد برخورد پولیس با نمایندگان و برگزاری نشست‌های پی‌هم اضطراری از سوی مجلس در این زمینه، گفت: “برای ایجاد اصل حاکمیت قانون، اولین کسانی که باید به قانون احترام بگذرند، نمایندگان مردم، مقام های سیاسی و مسوولین حکومتی است.”

آقای سجادی افزود، بررسی اسناد سلاح افراد مسلح از وظایف نهادهای امنیتی کشور است؛ اما با رعایت اصل قانون و احترام و از طرف دیگر برخورد نمایندگان هم باید مطابق قانون باشد.

به گفته او، نمایندگان مردم حق دارند در ۲۴ ساعت نشست‌های مشورتی داشته باشند؛ اما چیزی زیر نام نشست اضطراری شبانه در اصول وظایف داخلی مجلس وجود ندارد.

این در حالی است که ۶۹ نماینده مجلس ساعت ۱۱ شب گذشته در پیوند به برخورد پولیس با دو نماینده مجلس در سرک پلچرخی، جلسه اضطراری تشکیل داده‌اند.

در این نشست، مسعود اندرابی سرپرست وزارت داخله، معاون شورای امنیت ملی، فرمانده گارنیزیون کابل، معاون فرماندهی پولیس کابل و رییس امنیت ملی کابل استجواب شدند.

این اولین جلسه‌ای است که روی موضوع شخصی به شکل اضطراری و شبانه برگزار می‌شود؛ اما نشست‌های علنی به دلیل نبود آجندا برگزار نمی‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.