• انتشار: 27 سپتامبر 2020
  • ساعت: 17:40
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 49022
پرینت

ایست بازرسی طالبان در داخل کابل اضطراب عمومی را برانگیخت

در یک ویدئو که در فضای مجازی نشر شده اعضای منسوب به طالبان با پرچم این گروه در دست از مسافران و رانندگان خودروها در مورد مبدا و مقصد سفرشان و همچنین میزان رضایت‌شان از دولتمردان می‌پرسند.

اخیرا ویدیوی در شبکه‌های اجتماعی افغانستان دست به دست می‌شود که نشان می‌دهد چند نفر منسوب به طالبان در داخل شهر کابل ایست‌ بازرسی گذاشته‌اند، این موضوع واکنش‌های زیادی را در شبکه‌های اجتماعی برانگیخته است.

طارق آرین، سخنگوی وزارت داخله بدون اشاره به این ویدیو گفت طالبان “ظرفیت و توانایی حضور در اطراف شهر”را ندارد.

در این ویدئو اعضای منسوب به طالبان با پرچم این گروه در دست از مسافران و رانندگان خودروها در مورد مبدا و مقصد سفرشان و همچنین میزان رضایت‌شان از دولتمردان می‌پرسند.

آنها می‌گویند به خاطر افزایش دزدی و ناامنی این ایست بازرسی شبانه را در منطقه “کمپنی”، و در جاده “قلعه حیدر خان”حوزه پنجم امنیتی شهر کابل ایجاد کرده‌اند و همچنین نوید آمدن طالبان را می‌دهند.

آنها از رانندگان و مسافرانی که عازم کابل اند، به زبان‌های فارسی و پشتو در مورد وضعیت موجود و همچنین میزان رضایت‌شان از عملکرد دولتمردان افغان می‌پرسند.

در این ویدیو دیده می‌شود که این افراد مخابره در دست دارند و پرچم طالبان را نیز با خودشان حمل می‌کنند.

مسافران با اکراه پاسخ‌های متفاوتی به سوالات آنها ارایه می‌کنند.

ایست‌های بازرسی طالبان در شاهراه‌ها و مسیرهای دور افتاده برخی از ولایت‌ها معمول است، اما حضور افراد طالبان در شهر کابل و ایجاد ایست‌ بازرسی در داخل شهر اتفاق نادر است.

زمان دقیق ثبت این ویدیو و همچنین مدت حضور طالبان در این نقطه ورودی غرب شهر کابل مشخص نیست.

وزارت داخله پس از نشر این ویدیو گفته بود که این ویدیو مربوط به گذشته است.

واکنش وزارت داخله

این ویدیو زمانی که شب گذشته توسط خبرنگاران در گروه اطلاع‌رسانی وزارت داخله بارگذاری شد، سخنگوی این وزارت موضوع را تکذیب کرد و گفت که این رویداد مربوط به گذشته است.

در این ویدئوی پنج دقیقه‌ای صدا و تصویر سه نفر از افراد منسوب به طالبان دیده می‌شود.

طارق آرین، سخنگوی وزارت داخله روز شنبه، پنجم میزان بدون اشاره به این ویدیو و با فرستادن پیامی به رسانه‌ها گفت طالبان ظرفیت و توانایی حضور در حومه‌های شهر را ندارد و حضور فیزیکی این گروه در هیچ جایی پایدار و دایمی نیست.

او گفت: «طالبان همواره در حالت فرار از یک منطقه به محل دیگر هستند و نیروهای مشترک امنیتی در همین ساحاتی که طالبان ادعای حضور می‌کنند، نقش و حضور فعال دارند و قطعا به دشمن اجازه تحرک و اخلال امنیت داده نمی‌شود.»

این ویدیو اخیرا در شبکه‌های اجتماعی افغانستان نیز دست به دست می‌شود و کاربران از نیروهای امنیتی افغانستان به خاطر وقوع این رویداد انتقاد کرده‌اند.

یک کاربر با اشاره به این موضوع نوشته که “احداث ایست بازرسی توسط طالبان در کمپنی شهر کابل نشان می‌دهد که قلمرو حاکمیت دولت تا کجاست”.

احداث ایست‌های بازرسی توسط طالبان پیش از این در مسیر شاهراه‌ها و برخی از جاده‌های منتهی به ولایت‌ها نیز بارها خبرساز شده است.

در کنار ایست بازرسی گروه طالبان در مسیر برخی از شاهراه‌ها گمرک نیز ایجاد کرده و از رانندگان خودرهای بزرگ و کوچک مالیه جمع‌آوری می‌کنند.

طالبان وجود ایست‌های بازرسی را تایید کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.