• انتشار: 7 می 2017
  • ساعت: 11:18
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 20650
پرینت
وزارت خارجه افغانستان:

ایران چهارمین شریک تجاری افغانستان است

صلاح الدین ربانی، سرپرست وزارت خارجه افغانستان در دیدار با همتای ایرانی اش اظهار کرد که ایران چهارمین شریک تجاری افغانستان است و همکاری های خوبی با یکدیگر دارند.

 

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، صبح امروز یکشنبه وارد کابل شد و با رئیس جمهوری و برخی از مقام های دولتی دیدار و گفتگو کرد.

صلاح الدین ربانی، امروز یکشنبه در مورد این دیدار در نشستی خبری مشترک گفت که گفتگوهای خوبی داشتیم.

وی گفت: ایران و افغانستان اشتراکات فرهنگی و تاریخی و مذهبی دارند بنابراین دولت‌ها خود را ملزم می‌دانند روابط‌شان را در پیوند این اشتراکات توسعه دهند.

ربانی در ادامه از میزبانی ایران از میلیون‌ها مهاجر افغان برای سالهای طولانی قدردانی کرد و گفت: در این دیدار درباره روابط و همکاری های کنسولی نیز صحبت شد.

جواد ظریف، وزیر خارجه ایران نیز در این نشست خبری نیز گفت که هر دو کشور باید در بخش‌های اقتصادی، تقویت زیر ساخت‌های افغانستان و ترانزیت همکاری کنیم.

آقای ظریف به موضوع مهاجران و تروریسم اشاره کرد و گفت که ما نیاز داریم بدون تمایز میان گروه‌های هراس‌افگن برضد آنها با هم همکاری کنیم.

وزیر خارجه افغانستان نیز با اشاره به ضرورت و اهمیت مبارزه با تروریسم گفت: مبارزه کنونی جهانی بر ضد تروریسم وقتی موفق است که همه کشورها در جهان به تعریف جامع از تروریسم دست یابند و همه کشورها وظیفه مشترک دارند بدون تقسیم تروریسم به تروریسم خوب و بد با آن برخورد کنند.

وی با اشاره به حادثه تروریستی در مرز ایران که به شهادت مرزبانان ایرانی انجامید گفت: به یاد داریم این حادثه چند روز بعد از حادثه تروریستی در بلخ اتفاق افتاد. ما معتقدیم ریشه و محل سازماندهی این تروریست ها بیرون از مرزهای  هر دو کشور ایران و افغانستان است.

وی ادامه داد: باید با فشار به حامیان تروریست‌ها و سازمان دهندگان آنها مخفی‌گاه‌شان را نابود کنیم و اگر چنین اتفاقی روی ندهد شاهد امنیت در منطقه نخواهیم بود.

وزیر خارجه ایران همچنین ابراز کرد که در حال حاضر حدود ۱۷ هزار دانشجو در کشور مشغول تحصیل هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.