• انتشار: 21 فوریه 2021
  • ساعت: 15:58
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 54581
پرینت

ایران پیشنهاد نشست غیررسمی با امریکا را بررسی می کند

عباس عراقچی، معاون وزیر خارجهٔ ایران می‌گوید پیشنهاد اتحادیهٔ اروپا برای برگزاری نشست غیر رسمی میان اعضای فعال توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ میان تهران و آمریکا بررسی می‌شود.

آقای عراقچی می‌گوید تاکنون به این پیشنهاد آمریکا پاسخی داده نشده‌است.

از سویی‌هم ایران و آمریکا بر سر مسأله‌ای که کدام کشور نخست به احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ برگردد، با هم اختلاف نظر دارند. 

اما ایران خواهان رفع تحریم‌هایی ست که از سوی دونالد ترمپ بر این کشور وضع شده بود؛ اما آمریکا رفع تحریم‌‌های ایران را مشروط به عملی نمودن تعهدات این کشور کرده‌است.

محمد جواد ظریف، وزیر خارجهٔ ایران پیش از این گفته بود برای عبور از این بن بست جوزف بوریل، رییس سیاست خارجی اتحادیهٔ اروپا برنامه ریزی دقیقی را انجام دهد.

آقای عراقچی در مصاحبه‌اش با تلویزیون دولتی آن‌کشور گفت: «ما در حال بررسی پیشنهاد جوزف بوریل در پیوند به برگزاری نشست  غیر رسمی گروه چهار به اضافه یک (اعضای توافقنامه هسته‌ای) میان ایران و ایالات متحده هستیم.

او گفت ما با شرکای خود به شمول روسیه و چین در حال رای‌زنی هستیم و به این پیشنهاد در آینده پاسخ می‌دهیم.

وی گفت: « ما به این باور داریم که برگشت امریکا به توافق هسته‌ای نیازی به نشست  ندارد و یگانه راه آن، برداشتن تحریم‌ها است.»

در هین‌حال پارلمان ایران ۲۵ حوت را مهلتی برای امریکا تعین کرده است تا تحریم‌ها بر ایران را بردارد، در غیر آن تهران بازرسی های سازمان انرژی اتمی را بصورت غیر منتظره، در این کشور متوقف خواهد ساخت.

این در حالی‌ست دونالد ترمپ در سال ۲۰۱۸ آمریکا را از توافق خارج کرد و تحریم‌ها را علیه ایران از سر گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.